TDYU Kovorking markazi: talabalarning startap loyihalarini rivojlantirish uchun yangi imkoniyat
Kovorking markazining ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Adliya vaziri Akbar Tashkulov, TDYU rektori v.v.b. Islambek Rustambekov, universitet rahbariyati, IT parkning Toshkent shahridagi filiali vakillari, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etib, Kovorking markazida yaratilgan sharoit va imkoniyatlar bilan tanishdi.
TDYU Kovorking markazi O‘zbekistondagi davlat oliy ta’lim muassasalari orasida tashkil etilgan birinchi kovorking markazi bo‘lib, uning maydoni 500 kvadrat metrdan iborat. Markazda kutubxona, muzokaralar xonasi, ommaviy tadbirlar maydoni, o‘quv xonasi va dam olish hududi mavjud.
Ochilish marosimida Adliya vaziri Akbar Toshqulov so‘z olib, bugungi kunda huquqiy sohada texnologiyaning o‘rni va ahamiyati tobora ortib borayotganini hamda universitet ham mazkur jarayonga moslashishi kerakligini ta’kidladi. Qayd etilganidek, bugungi kunda ko‘plab yuridik amaliyotlar inson aralashuvisiz, zamonaviy texnologiyalar asosida bajarilmoqda. Masalan, ayni paytda sun’iy intellekt tomonidan shartnomalar va bitimlar tuzilmoqda yoki elektron hujjat tizimida ishlanmoqda.
Kovorking markazidan 50 nafardan ortiq talaba bepul ofis sifatida foydalanishi, shuningdek, ular huquqiy soha, ayniqsa, huquqshunoslar faoliyatiga axborot texnologiyalarini joriy etish, ya’ni “Legal Tech” sohasida startap loyihalarini inkubatsiya va akseleratsiya qilish dasturlari ishtirokchisiga aylanishi mumkin.
Talabalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida Innovatsion jamg‘arma shakllantirilgan bo‘lib, talabalar tomonidan ishlab chiqilgan innovatsion startap loyihalar xolis va ochiq tanlov asosida moliyalashtiriladi. “Legal Tech” laboratoriyasi va IT Parkning biznesni rivojlantirish yo‘nalishi mutaxassislari tomonidan talabalarga IT mahsulotlarni yaratish bo‘yicha uslubiy ko‘mak beriladi.
TDYU Kovorking markazidagi bunday sharoitlar universitetda “Universitet 3.0” modelini qo‘llash va zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda huquqiy sohani tubdan o‘zgartirish uchun imkoniyat yaratadi.
Tadbirda Kovorking markazi mutaxassislari tijoratlashtirishga tayyor bo‘lgan universitetlar va ilmiy muassasalarda ilmiy tadqiqotlarni monitoring qilish va boshqarish tizimi, ilmiy tadqiqot natijalari ma’lumotlar bazasi, huquqshunoslarni onlayn ishga qabul qilish tizimi va soha vakillari uchun ijtimoiy tarmoq kabi loyihalarni ishtirokchilar e’tiboriga taqdim etdi.
Bundan tashqari, Kovorking markazida faoliyat yuritayotgan biznes maktabida IT Park mutaxassislari tomonidan ilk mashg‘ulot o‘tkazildi.

В Ташкентском государственном юридическом университете открылся коворкинг-центр: новые возможности для развития студенческих стартап-проектов
В Ташкентском государственном юридическом университете открылся коворкинг-центр.
В церемонии открытия коворкинг-центра приняли участие министр юстиции Республики Узбекистан Акбар Ташкулов, врио ректора ТГЮУ Исламбек Рустамбеков, руководство университета, представители филиала IT-парка в Ташкенте, преподаватели и студенты. Участники ознакомились с условиями и возможностями, созданными в центре.
Первый среди государственных вузов полноценный и ультрасовременный коворкинг-центр площадью более 500 кв.м. включает общее рабочее пространство (open space), рабочие кабинеты (office), библиотеку и зону отдыха (book cafe), учебную аудиторию (event room) и комнату для переговоров и совещаний (meeting room).
В ходе церемонии министр юстиции Акбар Ташкулов отметил, что технологии занимают все большее место в юридической сфере и университет должен приспособиться к этим реалиям. Он также подчеркнул, что будущее за технологиями и уже сегодня некоторые юридические действия могут быть выполнены без участия человека. Например, искусственный интеллект может составлять контракты или договоры, может работать с электронными документами.
Более 50 студентов могут использовать центр в качестве бесплатного офиса, а также стать участниками программ инкубации и акселерации стартап-проектов в юридической сфере, в частности, в области Legal Tech, то есть внедрения информационных технологий в работу юристов.
Для финансовой поддержки студентов в университете создан и функционирует Инновационный фонд, который финансирует бизнес-инициативы студентов на основе беспристрастного и открытого конкурса. Методическую поддержку по созданию IT-продуктов студентам оказывает лаборатория Legal Tech, а в направлении бизнес-развития – IT-парк.
Эти преимущества коворкинг-центга ТГЮУ позволяют расширить применение в вузе модели «Университет 3.0» и создают условия для коренной трансформации юридической сферы с использованием современных технологий.
На мероприятии специалисты коворкинг-центра представили готовые к коммерциализации проекты: систему мониторинга и управления научными исследованиями в вузах и научно-исследовательских учреждениях, базу данных результатов научных исследований, систему онлайн-рекрутинга юристов и социальную сеть для представителей сферы.
Кроме того, в рамках действующей в коворкинг-центре бизнес-школы состоялся первый тренинг от специалистов IT-парка.