“Yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularning ijtimoiy faolligini yanada oshirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident farmoni (PF–6260-son, 13.07.2021 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, 2021-yil avgust oyida “Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning 18 yoshgacha bo‘lgan har bir farzandi uchun 500 ming so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam ko‘rsatiladi.
“Temir daftar”ga kiritilgan oilalarning davlat OTMlarida ta’lim olayotgan farzandlariga 2021/2022-o‘quv yilida birinchi o‘quv yili uchun to‘lov-kontraktning to‘liq summasi qoplab beriladi.
“Temir daftar” va “Ayollar daftari”ga kiritilgan oilalar farzandlari hamda “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarga yangi turmush qurayotganida o‘z xonadonida qo‘shimcha uy-joy qurishi uchun 33 million so‘mgacha garovsiz kredit ajratiladi.
Ipoteka dasturi doirasida boshlang‘ich badal va foiz to‘lovlari bo‘yicha qo‘shimcha 2 mingta yosh oilaga uy-joy sotib olishi uchun subsidiya ajratiladi.
2021-yil 1-sentabrdan respublikadagi OTMda to‘lov-kontrakt asosida o‘qiyotgan talabalar uchun Markaziy bankning asosiy foiz stavkasi miqdorida va o‘qish muddati tugagandan keyin yettinchi oydan boshlab 7 yil muddatda qaytarish shartlari asosida ta’lim kreditlari beriladi.
Davlat organlari va tashkilotlarida ishlayotgan nufuzli xalqaro reyting tashkilotlarining yuqori 500 talik ro‘yxatiga kiritilgan xorijiy OTMlarini tamomlagan yoki ularda ilmiy daraja (PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy daraja) olgan yosh mutaxassislarning lavozim maoshiga qo‘shimcha ustamalar to‘lab borish tartibi joriy etiladi.
Oylik ustamalar 2021-yil 1-oktabrdan boshlab Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, ish beruvchi va yosh mutaxassis bilan 3 yilgacha bo‘lgan muddatga tuzilgan shartnoma asosida yosh mutaxassisning lavozim maoshiga qo‘shimcha ravishda har oy to‘lab boriladi.

Children from families included in the "Iron notebook", who study at public universities, will be paid the amount of the contract for the first year of study
A Presidential Decree "On additional measures for comprehensive support of young people and further increasing their social activity" (PF-6260 of 13.07.2020) was adopted.
According to the decree, in August 2021, a one-time financial aid in the amount of 500 thousand soums will be provided for each child under the age of 18 from the families included in the "Iron notebook".
Children from families included in the "Iron Notebook" and studying in public higher education institutions for the first academic year in 2021/2022 are covered by the full amount of the contract.
Children from families included in the "Iron Notebook" and "Women's Notebook" and young people included in the "Youth Notebook" who marry for the first time are granted an unsecured loan of up to 33 million UZS to build additional housing in their living quarters.
In addition, 2,000 young families are given subsidies for the purchase of housing with a down payment and interest payments under the mortgage program.
Starting from September 1, 2021, the students studying in the higher educational establishments of the republic on a fee-paying basis will be allocated educational loans in the amount of the basic interest rate of the Central Bank with the condition of repayment within seven years starting from the seventh month after completion of their studies.
The procedure of payment of increment to the official salary of young specialists working in state bodies, organizations, and institutions who graduated from bachelor's and master's degrees or received a scientific degree (Ph.D. and equivalent other scientific degrees) in foreign higher educational institutions included in the top-500 list of authoritative international rating organizations is introduced.
From October 1, 2021, monthly allowances are paid based on the agreement concluded between the Civil Service Development Agency, the employer, and a young specialist for up to 3 years, each month in addition to the salary of a young specialist.