TDYU talabalari Buyuk Britaniyaning Durham universitetida imtiyozli o‘qish imkoniyatiga ega bo‘ladi
Toshkent davlat yuridik universiteti rektori v.v.b. Islambek Rustambekov Buyuk Britaniyaning Durham universitetiga tashrif buyurib, xalqaro energetika nizolarini hal etishga bag‘ishlangan konferensiyada nutq so‘zladi va ushbu universitet bilan hamkorlik shartnomasini imzoladi.
Tashrif doirasida TDYU va Durham universiteti o‘rtasida talabalar almashinuvi va professor-o‘qituvchilar tashrifini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma dasturlarni tashkil etish masalalari muhokama qilindi. Muhokamalar yakunida TDYU talabalarini 3-kursdan so‘ng Durham universiteti magistraturasiga imtiyozli qabul qilish, 4-kurs va magistraturani birgalikda yakunlash uchun imkoniyat yaratish, shuningdek, qo‘shma doktorantura loyihasini joriy etishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, 2023–2024-o‘quv yilida Durham universitetining kamida 2 nafar professori TDYUga dars o‘tish uchun tashrif buyurishi belgilandi.
Ma’lumot uchun: 1832-yilda tashkil etilgan Durham universiteti Buyuk Britaniyaning yetakchi universitetlaridan biri bo‘lib, universitet joriy yilda QS xalqaro reytingida 78-o‘rinni egallagan.

Студенты ТГЮУ получат возможность учиться в Даремском университете Великобритании
Врио ректора Ташкентского государственного юридического университета Исламбек Рустамбеков посетил Даремский университет Великобритании, выступил на конференции, посвященной решению международных энергетических споров и подписал соглашение о сотрудничестве с этим университетом.
В рамках визита обсуждались вопросы налаживания студенческого обмена и визитов профессорско-преподавательского состава, организации совместных программ между ТДЮУ и Даремским университетом. По итогам обсуждений было принято решение о предоставлении студентам ТГЮУ льготное поступление в магистратуру Даремского университета после 3-го курса, создании возможности совместного прохождения 4-го курса и магистратуры, а также создании совместного проекта докторантуры.
Кроме того, в 2023-2024 учебном году как минимум 2 профессора Даремского университета посетят ТГЮУ для преподавания.
Для справки: Даремский университет, основанный в 1832 году, является одним из ведущих университетов Великобритании, в этом году вуз занял 78-е место в международном рейтинге QS.