Ombudsman talabalar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi
Oliy Majlisning Inson huquqlari boʻyicha vakili (ombudsman) va Toshkent davlat yuridik universiteti Toshkent davlat yuridik universiteti talabalari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda TDYU rektori Akbar Tashkulov, Oliy Majlisning Inson huquqlari boʻyicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova va talabalar ishtirok etdi.
“Ombudsman klubi”ga aʼzo boʻlish istagida boʻlgan talabalarni Ombudsman faoliyati bilan yaqindan tanishtirish, oʻzaro fikr almashish va faol klub aʼzolarini taqdirlash maqsadida tashkil etilgan uchrashuvda Oliy Majlisning Inson huquqlari boʻyicha vakili (ombudsman) institutining asosiy faoliyat yoʻnalishlari haqida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, “Ombudsman klubi”ga TDYUning 2–4-bosqich talabalari hamda magistrantlari qabul qilinadi. Klub a’zolari darslardan keyin Ombudsman instituti mutaxassislariga biriktirilgan holda murojaatlar bilan ishlash, qabullarda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Uchrashuv davomida “Ombudsman klubi”ga aʼzo eng faol talabalar — “Davlat boshqaruvi” yo‘nalishi magistranti Diyora Abdullayeva, “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakulteti talabalari Dinora Sultonova va Dinara Saidaripova, “Ommaviy huquq” fakulteti talabasi Barno Bobomurodovaga faxriy yorliqlar topshirildi.
Ochiq va erkin muloqot tarzida o‘tgan tadbirda ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

Омбудсман провел открытый диалог со студентами
Организована встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) со студентами Ташкентского государственного юридического университета.
В мероприятии приняли участие ректор ТГЮУ Акбар Ташкулов, уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Феруза Эшматова и студенты.
На встрече, которая была организована в целях ознакомления студентов, желающих стать членами Клуба Омбудсмана, с деятельностью Омбудсмана, обмена мнениями и награждения активных членов клуба, предоставлена информация об основных направлениях деятельности Института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
Отмечалось, в Клуб Омбудсмана принимаются студенты 2-4 курсов и магистранты ТГЮУ. После занятий у членов клуба будет возможность работать с обращениями и участвовать в приемах под руководством экспертов Института Омбудсмана.
В ходе встречи наиболее активные студенты Клуба Омбудсмана – магистрант направления «Государственное управление» Диёра Абдуллаева, студентки факультета «Международное право и сравнительное правоведение» Динора Султонова и Динара Саидарипова, студентка факультета «Публичное право» Барно Бобомуродова награждены почетными грамотами.
На мероприятии, прошедшем в форме открытого диалога, участники получили ответы на интересующие их вопросы.