Oliy ta’lim sohasida tajriba almashish, milliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalarida erishilayotgan yutuqlarni ommalashtirish, kelgusidagi rejalar xususida fikr almashish, yoshlarni o‘zi qiziqqan mutaxassislik bo‘yicha malakali bilim olishi uchun imkoniyat yaratishga qaratilgan xalqaro ko‘rgazma O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi hamda “EXPOCONTACT” ko‘rgazma va tadbirlarni tashkillashtirish korxonasi hamkorligida tashkil etilmoqda.
Tadbirda oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalari vakillari, o‘quvchilar va talabalar, abituriyentlar vaularning ota-onalari ishtirok etishi mumkin.
Xalqaro ko‘rgazmada milliy va xorijiy oliy ta’lim muassasalari, o‘quv markazlari ko‘rgazmali stendlari bilan qatnashadi.

The XXV International Exhibition "Education and Specialty" will be held on October 27-28
International exhibition aiming to exchange experience in the sphere of higher education, popularization of achievements of the domestic and foreign higher educational institutions, exchange of opinions on future plans, creation of opportunities for the youth to get qualified knowledge on the specialty they are interested in will be organized by the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan together with the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education and the exhibition and event organization company "EXPOCONTACT".
The event is open to representatives of higher and specialized secondary educational institutions, school and university students, applicants and their parents.
National and foreign higher education institutions and educational centers will take part in the international exhibition with their exhibition stands.