“Yil talabasi — 2022” tanlovi e’lon qilindi
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzuridagi Talaba va oʻquvchilarning maʼnaviy yuksalishiga koʻmaklashish markazi tomonidan o‘tkazilgan tanlovda quyidagi 7 ta nominatsiya boʻyicha gʻoliblar aniqlanadi:
– “Yilning oʻz mutaxassisligi boʻyicha eng bilimdon talabasi”;
– “Yilning eng faol targʻibotchi talabasi”;
– “Yilning eng faol ixtirochi-innovator talabasi”;
– “Yilning eng faol sportchi talabasi”;
– “Yilning eng faol iqtidorli talabasi”;
– “Yilning eng faol ijodkor talabasi”;
– “Yilning eng faol tadbirkor talabasi (xotin-qizlar uchun)”.
Ikki bosqichda o‘tkaziladigan tanlovning oliy ta’lim muassasasi bosqichida ishtirok etishni istaganlar hujjatlarini 12-oktabrdan 20-oktabrga qadar o‘zlari ta’lim olayotgan muassasaning yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha masʼullariga topshirishi lozim.
Ushbu bosqichda nominatsiyalar bo‘yicha g‘olib va sovrindor bo‘lganlar oliy ta’lim muassasasining faxriy yorlig‘i va tegishli ravishda bazaviy hisoblash miqdorining 8, 6 va 4 barobari miqdorida pul mukofoti bilan mukofotlanadi.
Tanlovning respublika bosqichi joriy yilning noyabr oyida o‘tkaziladi hamda unda g‘olib va sovrindor bo‘lganlar Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi diplomi, maxsus statuetka va  bazaviy hisoblash miqdorining 15 (1-o‘rin), 10 (2-o‘rin), 8 (3-o‘rin) barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.

Объявлен конкурс «Студент года – 2022»
В ходе конкурса, проводимого Центром поддержки духовного роста студентов и учащихся при Министерстве высшего и среднего специального образования, будут определены победители в следующих 7 номинациях:
– «Самый эрудированный студент года по своей специальности»;
– «Самый активный студент-пропагандист года»;
– «Самый активный студент-изобретатель-новатор года»;
– «Самый активный студент-спортсмен года»;
– «Самый активный и талантливый студент года»;
– «Самый активный творческий студент года»;
– «Самый активный предприниматель-студент года (для женщин)».
Желающие принять участие в университетском этапе двухэтапного конкурса должны подать документы в органы по делам молодежи и духовно-просветительской работе университета, в котором они учатся, с 12 по 20 октября.
На данном этапе победители и призеры номинаций будут награждены почетной грамотой вуза и денежной премией в размере 8-, 6- и 4-кратного размера БРВ.
Республиканский этап конкурса состоится в ноябре текущего года, а победители и призеры будут награждены дипломом Министерства высшего и среднего специального образования, специальную статуэтку и денежной премией равной 15 (1-е место), 10 (2-е место), 8 (3-е место) БРВ.