Prezidentning “Oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida xotin-qizlarning ta’lim olishlarini qo‘llab-quvvatlashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Unga ko‘ra 2022/2023-o‘quv yilidan boshlab barcha xususiy, xorijiy va davlat oliy, o‘rta maxsus va professional ta’lim tashkilotlarida kunduzgi, sirtqi va kechki ta’lim shaklida xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt asosida tahsil olishi uchun imtiyozli shartlarda ta’lim kreditlarini Davlat budjetidan ajratishning yangi tizimi joriy etiladi.
– tijorat banklari Moliya vazirligi tomonidan joylashtiriladigan depozit mablag‘lari hisobidan ta’lim kreditlarini 14 foiz stavkada ajratadi;
– ta’lim kreditining asosiy qismi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi;
– ta’lim kreditini rasmiylashtirishda va uning qaytarilishida talabaning doimiy daromad manbayiga ega bo‘lgan oila a’zolari va boshqa uchinchi shaxs birgalikda qarz oluvchi sifatida qatnashishiga ruxsat etiladi;
– «Ijtimoiy himoya yagona reestri»ga kirgan oilalarning xotin-qizlariga ajratiladigan ta’lim kreditlari uchun garov va kafilliklar talab etilmaydi;

Женщинам будет предоставляться образовательный кредит под 14 процентов
Принято Постановление Президента «О мерах по поддержке обучения женщин в высших, средних специальных и профессиональных
образовательных учреждениях».
Согласно документу, с 2022/2023 учебного года во всех частных, иностранных и государственных высших, средних специальных и профессиональных образовательных организациях республики внедрена новая система выделения средств из Государственного бюджета банкам для финансирования образовательных кредитов на льготных условиях для обучения женщин на платно-контрактной основе в форме очной, заочной и вечерней форм обучения.
– образовательные кредиты предоставляются по ставке 14 процентов;
– основная часть образовательного кредита погашается в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после официального окончания срока обучения студента;
– при оформлении и погашении образовательного кредита разрешается участие членов семьи студента и других третьих лиц, имеющих постоянный доход, в качестве созаемщиков;
– для выделения образовательных кредитов женщинам из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», залог и поручительство не требуются.