TDYU professor-o‘qituvchilari xalqaro konferensiyada ishtirok etdi
Poytaxtimizda “Konstitutsiyaviy islohotlar va konstitutsiyaviy nazorat institutini rivojlantirishning dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi tashkil topganining 30 yilligiga bag‘ishlab tashkil etilgan anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Qonunchilik palatasi, Oliy sudi, Sudyalar oliy kengashi, Bosh prokuratura, Adliya vazirligi hamda Konstitutsiyaviy sudning hamkorlari, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, Konrad Adenauer fondi hamda TDYU professor-o‘qituvchilari — Omonulla Muxamedjanov va Ixtiyor Bekov ishtirok etdi.
Shuningdek, xalqaro konferensiyada 10 dan ortiq xorijiy mamlakatlar, xususan, Tailand Qirolligi Konstitutsiyaviy sudi, Indoneziya, Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasi konstitutsiyaviy sudlari raislari, sudyalari hamda 30 dan ortiq ekspertlar va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ham qatnashdi.
Anjumanda TDYU Konstitutsiyaviy huquq kafedrasi mudiri, professor Ixtiyor Bekov “Konstitutsiyaviy odil sudlov tizimini ilm va ta’lim bilan uyg‘un takomillashtirishning nazariy va amaliy masalalari” mavzusida ma’ruza qildi.

В столице проведена международная конференция на тему «Актуальные вопросы конституционных реформ и развития института конституционного контроля».
Мероприятие организовано в честь 30-летия со дня образования Конституционного суда Республики Узбекистан. В конференции приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Верховного суда, Высшего судебного совета, Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, партнеры Конституционного суда, координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонд имени Конрада Аденауэра, а также профессорско-преподавательский состав ТГЮУ — Омонулла Мухамеджанов и Ихтиёр Беков.
Кроме того, в работе международной конференции участвовали представители более чем 10 зарубежных стран, в частности председатели и судьи конституционных судов Королевства Таиланд, Индонезии, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, Российской Федерации и Республики Беларусь, а также свыше 30 экспертов и представители других международных организаций.
На конференции заведующий кафедрой конституционного права ТГЮУ, профессор Ихтиёр Беков выступил с докладом на тему «Теоретические и практические вопросы гармоничного совершенствования системы конституционного правосудия на основе науки и образования».