Ta’lim sifati bo‘yicha jahonda 415-o‘rin bilan TOP-500 talikda qayd etildi.
Round University Ranking (RUR) dunyoning yetakchi universitetlarini baholovchi global reyting bo‘lib, 2010-yildan buyon jahonning 85 ta davlatidan nufuzli universitetlarni 4 ta yo‘nalish bo‘yicha (20 ta ko‘rsatkich) taqqoslab keladi. Bular ta’lim sifati, ilmiy salohiyat, xalqaro xilma-xillik va moliyaviy barqarorlik yo‘nalishlaridir.
Bugun Round University Ranking xalqaro reyting tashkilotining 2023-yil uchun natijalari e’lon qilindi. TDYU umumiy reytingda 892-o‘rinni egallab, TOP-1000 talikdan o‘rin egalladi.
Quvonarlisi shundaki, universitet xalqaro xilma-xillik yo‘nalishi bo‘yicha O‘zbekistonda (Country rank) 1-o‘rin , ta’lim sifati yo‘nalishi bo‘yicha esa xalqaro reytingda 415-o‘rinni egallab, TOP-500 talikda qayd etildi.

TSUL for the first time took a place in the TOP-1000 of the international Round University Ranking
In terms of the quality of education, the university ranked 415th in the world and entered the TOP-500.
Round University Ranking (RUR) is a global ranking that evaluates the world's leading universities, and since 2010 it has compared prestigious universities from 85 countries in 4 areas (20 indicators).  These are the quality of education, scientific potential, international diversity and financial stability.
Today, the results of the international rating organization Round University Ranking for 2023 were released.  TSUL took 892nd place in the overall ranking and took a place in the TOP-1000.
It is gratifying that the university took 1st place in Uzbekistan (Country rank) in the direction of international diversity, and in the direction of the quality of education it took 415th place in the international ranking and entered the TOP-500.