Xabaringiz bor, TDYU tomonidan 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan o‘quvchilarning huquqiy savodxonligini oshirishga qaratilgan “Camp Law” yozgi maktabi loyihasi yo‘lga qo‘yilgan edi.
Loyihaning 3-kunida oʻquvchilar uchun “Kriminalistika” va “Oilada bolaning huquqlari” mavzularida ma’ruzalar tashkil etildi. Mashgʻulotlarda ishtirokchilar mavzular yuzasidan foydali ma’lumotlarga ega boʻlish bilan birga mutaxassislardan oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.
Shuningdek, loyiha ishtirokchilari uchun kasb tanlash boʻyicha interaktiv oʻyin oʻtkazildi.
Kunning ikkinchi yarmida “Camp Law” yozgi maktabi ishtirokchilari uchun Adliya vazirligi bilan hamkorlikda “Ochiq eshiklar kuni” tashkil etildi.
Ishtirokchilar vazirlikning Markaziy apparati mas’ul xodimlari tomonidan vazirlik tizimidagi adliya organlari va muassasalari, vazirlikning tashkiliy tuzilmasi, asosiy vazifalari, tarkibiy bo‘linmalarning ish jarayoniga oid asosiy ma’lumotlar, shuningdek, vazirlik muzeyi va kutubxonasi bilan yaqindan tanishtirildi.
Oʻquvchilar vazirlik boʻylab sayohat davomida huquqshunoslik sohasi, uning tarixi, adliya organlari faoliyati haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldi.
Bundan tashqari, ochiq muloqot davomida ishtirokchilarning yuridik ta’lim va adliya organlarida ishlashga qiziqishini orttirish maqsadida mas’ullar tomonidan taqdimotlar ham o‘tkazildi.

Участники «Camp Law» посетили Министерство юстиции
Как вы знаете, в ТГЮУ стартовал проект летней школы «Camp Law», направленный на повышение правовой грамотности учащихся в возрасте от 14 до 18 лет. В 3-й день проекта для участников были организованы лекции на темы «Криминология» и «Права ребенка в семье». В ходе занятий участники получили полезную информацию по темам и ответы на свои вопросы от экспертов.
Также для участников проекта была проведена интерактивная игра по выбору профессии.
Во второй половине дня для участников летней школы «Camp Law» совместно с Министерством юстиции организован День открытых дверей.
Ответственные работники центрального аппарата министерства ознакомили участников с органами юстиции и учреждениями системы министерства, организационной структурой министерства, основными задачами, основной информацией о процессе работы структурных подразделений, а также с музеем и библиотекой министерства.
В ходе экскурсии по министерству учащиеся получили подробную информацию об отрасли юриспруденции, ее истории, деятельности органов юстиции.
Кроме того, в ходе открытого диалога сотрудники выступили с презентациями с целью повышения интереса участников к юридическому образованию и работе в системе юстиции.