Toshkent davlat yuridik universitetida Prezident Murojaatnomasi tahliliga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga qilgan Murojaatnomasi tahliliga bag‘ishlangan “Prezident Murojaatnomasi — barqaror rivojlanish va huquqiy modernizatsiyaning strategik yo‘li” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida TDYU rektori, professor Baxshillo Xodjayev, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati Xushvaqt Xayitov, universitet mutasaddilari, professor-o‘qituvchilar, xodimlar, yosh olimlar va talabalar ishtirok etdi.
Anjuman davomida Murojaatnomadagi belgilangan ustuvor vazifalar va strategik yo‘nalishlar keng muhokama qilindi. Xususan, qonun ustuvorligini ta’minlash, adolatli va ochiq jamiyat barpo etish, davlat boshqaruvi va huquqiy tizimni modernizatsiya qilish, inson huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish, shuningdek, barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishda huquqning o‘rni masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, muhokamalar jarayonida Yangi O‘zbekiston taraqqiyotida huquqiy islohotlarning ahamiyati, sud-huquq tizimini yanada takomillashtirish, normativ-huquqiy hujjatlar sifatini oshirish, mahalla institutining huquqiy asoslarini mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi kurashning huquqiy mexanizmlarini rivojlantirish hamda qonunchilikni xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha Murojaatnomada belgilangan vazifalar atroflicha tahlil qilindi.
Bundan tashqari, tadbirda Murojaatnomada ilgari surilgan g‘oyalar va vazifalarning ilmiy-nazariy asoslari, ularni ta’lim va amaliyotga tatbiq etish masalalari, huquqshunos olimlar va yosh tadqiqotchilarning ushbu jarayondagi roli yuzasidan fikr almashildi.

В Ташкентском государственном юридическом университете состоялся круглый стол, посвященный анализу Послания Президента
В Ташкентском государственном юридическом университете организован круглый стол на тему
«Послание Президента — стратегический путь устойчивого развития и правовой модернизации», посвященный анализу Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В мероприятии приняли участие ректор ТГЮУ, профессор Бахшилло Ходжаев, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Хушвакт Хайитов, руководство университета, профессорско-преподавательский состав, сотрудники, молодые ученые и студенты.
В ходе круглого стола были всесторонне обсуждены приоритетные задачи и стратегические направления, обозначенные в Послании. В частности, особое внимание было уделено вопросам обеспечения верховенства закона, построения справедливого и открытого общества, модернизации государственного управления и правовой системы, надежной защиты прав и свобод человека, а также роли права в обеспечении устойчивого социально-экономического развития.
Кроме того, в процессе обсуждений был проведен детальный анализ задач, определенных в Послании, связанных с дальнейшим совершенствованием судебно-правовой системы, повышением качества нормативно-правовых актов, укреплением правовых основ института махалли, развитием правовых механизмов противодействия коррупции, а также приведением законодательства в соответствие с международными стандартами.
Также в рамках мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросам научно-теоретических основ идей и задач, выдвинутых в Послании, их внедрения в образовательную и практическую деятельность, а также роли учёных-юристов и молодых исследователей в реализации обозначенных направлений.