TDYUda Roma Tre universiteti bilan qo‘shma fakultet tashkil etiladi
Samarqandda O‘zbekiston va Italiya Respublikalari universitetlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, O‘zbekistonning Italiyadagi elchixonasi, Italiyaning O‘zbekistondagi elchixonasi hamda O‘zbekiston va Italiya oliy o‘quv yurtlari vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida Toshkent davlat yuridik universiteti rektori v.b., professor, Dr. Islambek Rustambekov so‘zga chiqdi.
Bundan tashqari, davra suhbati doirasida TDYU rektori v.b., professor, Dr. Islambek Rustambekov va Roma Tre universiteti rektori Massimiliano Fioruchchi o‘rtasida uchrashuv o‘tkazilib, ikki universitet o‘rtasida qo‘shma fakultet tashkil etish bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Hujjatga ko‘ra, TDYUda Yevropa huquqi bo‘yicha qo‘shma fakultet tashkil etiladi. Ushbu fakultetda ta’lim Roma Tre universiteti o‘quv dasturi asosida olib boriladi.
Bundan tashqari, an’anaviy darslarga (oflayn shaklda) hamkor universitetning o‘qituvchilari jalb qilinadi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil sentabrda TDYU va Roma Tre universiteti o‘rtasidagi hamkorlik memorandumi imzolangan.

В ТГЮУ будет создан совместный с Университетом Рома Тре факультет
В Самарканде прошел круглый стол с участием университетов Республики Узбекистан и Итальянской Республики.
В мероприятии приняли участие представители Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, посольства Узбекистана в Италии, посольства Италии в Узбекистане, вузов Узбекистана и Италии. В частности, на круглом столе выступил и. о. ректора Ташкентского государственного юридического университета Исламбек Рустамбеков.
Кроме того, в рамках круглого стола состоялась встреча и.о. ректора Ташкентского государственного юридического университета, доктора Исламбека Рустамбекова и ректора Университета Рома Тре Массимилиано Фиоруччи, в ходе которой подписан договор о сотрудничестве по созданию совместного факультета двух университетов.
Согласно документу в ТГЮУ будет создан совместный факультет по европейскому праву. На данном факультете обучение будет проводиться по учебной программе Университета Рома Тре.
Кроме того, к традиционным занятиям (в офлайн формате) будут привлечены преподаватели университета-партнера.
Напоминаем, меморандум о сотрудничестве между ТГЮУ и Университетом Рома Тре подписан в сентябре 2022 года.