Poytaxtimizda Xalqaro reytinglar bo‘yicha ekspertlar guruhi (IREG) bilan hamkorlikda “IREG — 2023: аkademik reytinglar” xalqaro konferensiyasi o‘tkazildi.
“Times Nigher Education”, “QS”, “Webometrics” kabi dunyoning nufuzli xalqaro reyting tashkilotlari rahbarlari, Kanada, Braziliya, Germaniya, Niderlandiya, Vengriya, Ruminiya, Polsha, Xitoy, Singapur, Turkiya, Saudiya Аrabistoni, Qatar, BАА, Qozog‘iston, O‘zbekiston kabi 30 dan ortiq mamlakatning oliy ta’lim muassasalari rektorlari va xorijiy ekspertlar qatnashgan xalqaro anjumanda Toshkent davlat yuridik universiteti Ilmiy boshqarmasining Strategik rivojlanish va xalqaro reytinglarga kirish bo‘limi boshlig‘i Go‘zal Boboyeva kuzatuvchi sifatida ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada IREG tashkiloti va uning vazifalari xususida maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, mazkur tashkilot xalqaro reytinglar bo‘yicha ekspertlar guruhidan iborat bo‘lib, akademik reytinglarini joriy etuvchi xalqaro va mahalliy tashkilotlarni hamda dunyodagi ilg‘or universitetlarni birlashtiradi.
Shuningdek, anjuman ishtirokchilari yangi metodologik tamoyillar, rivojlangan mamlakatlar taʼlim tizimida bo‘layotgan o‘zgarishlar va bunda xalqaro reytinglarning o‘rni haqida foydali ma’lumotlarga ega bo‘ldi.

Guzal Boboeva took part as an observer at the international conference "IREG-2023: Academic Rankings"
Together with the Expert Group on International Rankings (IREG), the International Conference "IREG - 2023: Academic Rankings" was held in Tashkent.
The international conference was attended by leaders of prestigious international rating organizations such as "Times Nearer Education", "QS", "Webometrics", rectors of higher educational institutions, and foreign experts from more than 30 countries such as Canada, Brazil, Germany, the Netherlands, Hungary, Romania, Poland, China, Singapore, Turkey, Saudi Arabia, Qatar, UAE, Kazakhstan, Uzbekistan, and Guzal Boboeva, the head of the department for strategic development and entry into international rankings of the Faculty of Science of Tashkent State University of Law, also took part as an observer.
The international conference provided information about the organization IREG and its tasks.
It was noted that this organization consists of a group of experts on international rankings, which brings together international and domestic organizations that implement academic rankings, as well as leading universities in the world.
The conference participants also received useful information about new methodological principles, changes taking place in the education system of developed countries, and the role of international rankings in this.