Poytaxtimizda Xalqaro reytinglar bo‘yicha ekspertlar guruhi (IREG) bilan hamkorlikda “IREG — 2023: аkademik reytinglar” xalqaro konferensiyasi o‘tkazildi.
“Times Nigher Education”, “QS”, “Webometrics” kabi dunyoning nufuzli xalqaro reyting tashkilotlari rahbarlari, Kanada, Braziliya, Germaniya, Niderlandiya, Vengriya, Ruminiya, Polsha, Xitoy, Singapur, Turkiya, Saudiya Аrabistoni, Qatar, BАА, Qozog‘iston, O‘zbekiston kabi 30 dan ortiq mamlakatning oliy ta’lim muassasalari rektorlari va xorijiy ekspertlar qatnashgan xalqaro anjumanda Toshkent davlat yuridik universiteti Ilmiy boshqarmasining Strategik rivojlanish va xalqaro reytinglarga kirish bo‘limi boshlig‘i Go‘zal Boboyeva kuzatuvchi sifatida ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada IREG tashkiloti va uning vazifalari xususida maʼlumot berildi.
Qayd etilganidek, mazkur tashkilot xalqaro reytinglar bo‘yicha ekspertlar guruhidan iborat bo‘lib, akademik reytinglarini joriy etuvchi xalqaro va mahalliy tashkilotlarni hamda dunyodagi ilg‘or universitetlarni birlashtiradi.
Shuningdek, anjuman ishtirokchilari yangi metodologik tamoyillar, rivojlangan mamlakatlar taʼlim tizimida bo‘layotgan o‘zgarishlar va bunda xalqaro reytinglarning o‘rni haqida foydali ma’lumotlarga ega bo‘ldi.

Гузал Бобоева приняла участие в качестве наблюдателя в международной конференции «IREG-2023: академические рейтинги»
В столице совместно с Экспертной группой по международным рейтингам (IREG) прошла Международная конференция «IREG - 2023: Академические рейтинги».
В международной конференции, в которой приняли участие лидеры престижных международных рейтинговых организаций, таких как «Times Nearer Education», «QS», «Webometrics», ректоры высших учебных заведений и зарубежные эксперты из более чем 30 стран мира, таких как
Канада, Бразилия, Германия, Нидерланды, Венгрия, Румыния, Польша, Китай, Сингапур, Турция, Саудовская Аравия, Катар, ОАЭ, Казахстан, Узбекистан, в качестве наблюдателя также приняла участие начальник отдела стратегического развития и вхождения в международные рейтинги Научного факультета Ташкентского государственного юридического университета Гузал Бобоева.
На международной конференции предоставлена информация об организации IREG и ее задачах.
Отмечалось, что данная организация состоит из группы экспертов по международным рейтингам, которая объединяет международные и отечественные организации, реализующие академические рейтинги, а также ведущие университеты мира.
Также участники конференции получили полезную информацию о новых методологических принципах, изменениях, происходящих в системе образования развитых стран, и роли в этом международных рейтингов.