5 yil mehnat stajiga ega bo‘lgan xotin-qizlar davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 9-iyundagi “Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan xotin-qizlarni davlat oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish tartibini tasdiqlash haqida”gi 322-sonli qaroriga ko‘ra, davlat organlari va davlat tashkilotlarida ishlayotgan va mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma’lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta’lim muassasalarida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinadi.
Bunday xotin-qizlarga Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi tomonidan 1 martalik 3 yil amal qiladigan tavsiyanoma beriladi.
Tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar uchun umumiy tartibda tanlov o‘tkaziladi va ular OTMlarga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha kirish imtihonlarini topshiradi.
Kirish imtihonlari yakuniga ko‘ra to‘plangan ball bo‘yicha talabalikka tavsiya etilmagan, biroq to‘plash mumkin bo‘lgan eng yuqori ballning 30 foizini va undan kam bo‘lmagan ballni to‘plagan tavsiyanomaga ega bo‘lgan xotin-qizlar davlat komissiyasi taqsimlagan kvotalar asosida, ballar ketma-ketligiga qat’iy rioya qilgan holda, alohida qabul parametrlari doirasida, tanlovga ko‘ra, to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etiladi.

Женщины, имеющие стаж работы по специальности не менее 5 лет, принимаются на обучение в государственные высшие образовательные учреждения
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 июнь 2022 года №322 «Об утверждении порядка приема женщин, имеющих стаж работы по специальности не менее 5 лет, в высшие учебные заведения на платно-контрактной основе» женщины, работающие в государственных органах и общественных организациях, имеющие стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющие высшего образования, принимаются на обучение в государственные высшие образовательные учреждения на платной основе.
Рекомендация выдается женщинам однократно Государственным комитетом по делам семьи и женщин, и действует в течение 3 лет с даты выдачи рекомендации.
Для женщин с рекомендациями проводится конкурс в общем порядке и они сдают вступительные экзамены для поступления в вуз.
Женщины с рекомендацией, которые не рекомендованы в студенты по набранным на вступительных экзаменах баллам, но набрали не менее 30 процентов максимального балла, рекомендуются к обучению на основе распределенных государственной комиссией квотам, в строгом соответствии очередности баллов, в рамках отдельных параметров приема, по конкурсу на платно-контрактной основе.