Xalqaro jinoyat sudi sud protsessi simulyatsiyasi bo‘yicha xalqaro musobaqada ishtirok etish uchun TDYU jamoasiga qabul e’lon qilindi
Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tashabbusi bilan xalqaro jinoyat huquqi bo‘yicha “International Criminal Court Moot Court Competition – 2023” xalqaro musobaqasida ishtirok etish uchun universitet jamoasi shakllantirilmoqda.
Keys asosida simulyatsiya shaklida yuzlab davlatlardan tashrif buyuruvchi huquqshunos talabalarni xalqaro jinoyat huquqi bo‘yicha bilimlarini oshirishga qaratilgan mazkur musobaqa 2023-yil iyun oyida Gollandiyaning Gaaga shahrida o‘tkaziladi.
Musobaqada ishtirok etuvchi TDYU jamoasiga a’zo bo‘lishni istagan nomzodlar uchun suhbat 21-oktabrda o‘tkaziladi. “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tomonidan o‘tkaziladigan suhbatda talabalar quyidagi mavzulardagi savollarga javob berishi kerak:
1. Xalqaro jinoyat huquqi tushunchasi, mazmuni, xalqaro jinoyat turlari.
2. Xalqaro jinoyat huquqida yurisdiksiya.
3. Xalqaro jinoyat huquqi prinsiplari.
4. Xalqaro jinoyat sudi Rim Statuti.
Musobaqa haqida batafsil ma’lumotni “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi (3-bino, 105-xona) o‘qituvchisi Umida Sherxanovadan olishingiz mumkin.

Recruitment is announced for TSUL team to participate in the international competition on international criminal moot court procedure
On the initiative of the Department of International Law and Human Rights of TSUL a team of the university is being formed to participate in the International Criminal Court Moot Court Competition - 2023.
The competition is held annually in The Hague (Netherlands) and aims to deepen the knowledge of law students from hundreds of countries in the field of international criminal law in the form of case simulations.
The qualifying round will be held October 21 by the Department of International Law and Human Rights. For those wishing to participate, there will be a talk on the following topics:
1. Concept, content, and types of international criminal law.
2. Jurisdiction in international criminal law.
3. Principles of international criminal law.
4. The Rome Statute of the International Criminal Court.
For more information about the competition, please contact Umida Sherkhanova, Lecturer at the Department of International Law and Human Rights (Room 105, Building 3).
To learn about the activities of the team of Tashkent State University of Law participating in this international competition, please visit the "ICCMCC/TSUL" (@TSUL_ICCMCC) telegram channel.