“Biznes huquqi tizimida korporativ huquqiy munosabatlarning tutgan o‘rni: zamonaviy yondashuvlar va rivojlanish istiqbollari” mavzusida tashkil etilgan anjumanda Xitoy Siyosiy fanlar va Huquq universiteti, “Jingshi” yuridik firmasi, Al-Azhar universiteti, Qozog‘iston-Britaniya texnika universiteti, Kaspiy Universitetining “Adilet” Huquq oliy maktabi hamda Regensburg universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi, Yuridik kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti vakillari, professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, xalqaro ekspertlar va talabalar ishtirok etdi.
Toshkent davlat yuridik universiteti Biznes huquqi kafedrasi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti bilan hamkorlikda O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, akademik, yuridik fanlar doktori, professor Xodji-akbar Rahmonkulovich Rahmonqulov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan tadbirda akademik X.Rahmonqulovning korporativ huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq ilmiy merosi doirasida amalga oshirilayotgan tadqiqotlar bo‘yicha ilmiy maʼruzalar tinglanib, mavzu yuzasidan muhokamalar o‘tkazildi.
O‘qishlar davomida korporativ huquq va uning zamonaviy rivojlanish tendensiyalari bilan bog‘liq qonunchilikni takomillashtirish, samarali strategiyalar ishlab chiqish va tajriba almashish masalalari atroflicha tahlil etilib, bu borada turli ilmiy munozaralar olib borildi.
Xalqaro va milliy ekspertlar tomonidan korporativ huquqqa doir siyosatni va bugungi kun sharoitida mazkur yo‘nalishda islohotlarni amalga oshirish murakkab, shu bilan birga uzluksiz jarayon ekani alohida ta’kidlandi. Xususan, ushbu sohadagi qonunchilikni yanada takomillashtirish amaldagi qonunlar va huquqni qo‘llash amaliyoti tahlili, shuningdek, xalqaro tajriba natijalari asosida amalga oshirilishi lozimligi qayd etildi.
Tadbir doirasida ekspertlar korporativ huquqiy munosabatlar va ularning zamonaviy rivojlanish tendensiyalari bo‘yicha yagona amaliyotini joriy etish yuzasidan fikr almashdi.

В ТГЮУ прошли международные цивилистические чтения молодых ученых
На конференции, организованной на тему «Роль корпоративных правовых отношений в системе бизнес-права: современные подходы и перспективы развития», приняли участие представители Университета политических наук и права Китая, юридической фирмы «Jingshi», Университета Аль-Азхар, Казахско-Британского технического университета, Высшей школы права «Adilet» Каспийского университета, Университета Регенсбурга, Института законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Института переподготовки и повышения квалификации юридических кадров, а также преподаватели, исследователи, международные эксперты и студенты.
По инициативе кафедры бизнес-права Ташкентского государственного юридического университета в сотрудничестве с Институтом законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, было проведено мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения заслуженного деятеля науки Узбекистана, академика, доктора юридических наук, профессора Ходжиакбара Рахмонкуловича Рахмонкулова. В рамках мероприятия были заслушаны научные доклады, посвященные исследованиям, проводимым по вопросам корпоративных правовых отношений, входящих в научное наследие академика Рахмонкулова, а также состоялись обсуждения по заявленной теме.
В ходе чтений были всесторонне проанализированы вопросы совершенствования законодательства в области корпоративного права, разработки эффективных стратегий и обмена опытом. Были проведены научные дискуссии по этим вопросам.
Международные и национальные эксперты особо подчеркнули, что политика в области корпоративного права и проведение реформ в данной сфере являются сложным, но непрерывным процессом. В частности, было отмечено, что совершенствование законодательства в этой области должно осуществляться на основе анализа действующих законов, правоприменительной практики и международного опыта.
В рамках мероприятия эксперты обменялись мнениями по вопросам внедрения единой практики в области корпоративных правовых отношений и современных тенденций их развития.