Toshkent davlat yuridik universitetida O‘zbekiston fan arbobi, yuridik fanlari doktori, professor Halim Boboyev tavalludining 80 yilligi munosabati bilan “O‘zbekistonda huquq rivojining o‘ziga xos xususiyatlari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Halim Boboyevning hayot yo‘li va tajribalarini o‘rganish, uning ilmiy merosini tadqiq etish va bo‘lg‘usi yuristlarga yetkazish, mamlakatimizda huquq sohasining rivoji, bosqichlari va bu sohadagi izlanishlar, tadqiqotlar, shu jumladan, ustoz-yuristning faoliyati xususida aholi, ayniqsa, yoshlarga ma’lumot berish maqsadida tashkil etilgan anjumanda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, olimlar, professor-o‘qituvchilar, Halim Boboyevning shogirdlari, faxriy huquqshunoslar va talabalar ishtirok etdi.
Konferensiya avvalida Halim Boboyev tavalludining 80 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi. Unda Adliya vaziri Ruslanbek Davletov, TDYU rektori Akbar Tashkulov, davlat va jamoat tashkilotlari mutasaddilari, faxriy huquqshunos olimlar, H.Boboyevning shogirdlari so‘z olib, ustozni qutlug‘ yoshi bilan samimiy muborakbod etdi.
Bayram tadbiri davomida Halim Boboyev hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan hujjatli film premyerasi o‘tkazildi.
Shundan so‘ng anjumanning ilmiy ma’ruzalar qismi boshlanib, unda huquqshunos olimlar, professor-o‘qituvchilar, yosh tadqiqotchilar, talabalar tomonidan turli mavzularda ma’ruzalar qilindi.

По случаю 80-летия Халима Бобоева организована научно-практическая конференция
По случаю 80-летия со дня рождения заслуженного деятеля науки Узбекистана, доктора юридических наук, профессора Халима Бобоева в Ташкентском государственном юридическом университете состоялась научно-практическая конференция на тему «Особенности развития права в Узбекистане».
Конференция организована в целях изучения жизненного пути и опыта Халима Бобоева, исследование его научного наследия и передача его будущим юристам, предоставления информации о развитии в стране сферы права и ее этапах, исследованиях в этой области, в частности, предоставления информации о деятельности юриста-наставника населению, особенно молодежи.  В ней приняли участие представители государственных и общественных организаций, ученые, преподаватели, ученики Халима Бобоева, почетные юристы и студенты.
Конференция началась с праздничного мероприятия, посвященного 80-летию Халима Бобоева. На нем выступили министр юстиции Русланбек Давлетов, ректор ТГЮУ Акбар Ташкулов, представители государственных и общественных организаций, заслуженные ученые-юристы, студенты Х. Бобоева, которые искренне поздравили учителя с днем рождения.
В ходе праздничного мероприятия состоялась премьера документального фильма, посвященного жизни и творчеству Халима Бобоева.
После этого началось слушание научных докладов. С докладами на различные темы выступили ученые-правоведы, преподаватели, молодые исследователи и студенты.
В ходе конференции состоялись дискуссии и обмен мнениями по темам. В завершение принята резолюция научно-практической конференции.