Tokyo universiteti professori Takashi Arakining maqolasi o‘zbek tiliga tarjima qilindi
Toshkent davlat yuridik universiteti “Mehnat huquqi” kafedrasi dotsenti v.b. Miryoqub Raximov tomonidan Tokyo universiteti professori Takashi Arakining “Yaponiyada mehnat va bandlik huquqi: an'anaviy modelning o‘zgarishi” nomli maqolasi muallifning roziligi olingan holda ingliz tilidan o‘zbek tiliga tarjima qilindi.
Maqolada Yaponiya mehnat huquqi, mehnat munosabatlarining globallashuv sharoitidagi o‘zgarishi, umrbod va uzoq muddatli bandlik tizimi, mehnatga haq to‘lash tartibi, shuningdek, Shunto (bahorgi hujum), RENGO kabi Yaponiya mehnat huquqining o‘ziga xos jihatlari ochib berilgan.
Ma’lumot uchun: Tokyo universiteti Yaponiyadagi 1-raqamli oliy ta’lim muassasasi hisoblanib, hozirda u QS World University Rankings reytingida 23-o‘rinni egallab turibdi.

Статья профессора Токийского университета Такаси Араки переведена на узбекский язык
Исполняющий обязанности доцента кафедры трудового права Ташкентского государственного юридического университета Мирёкуб Рахимов с согласия автора перевел статью профессора Токийского университета Такаси Араки «Yaponiyada mehnat va bandlik huquqi: an'anaviy modelning o‘zgarishi» с английского на узбекский язык.
В статье раскрывается японское трудовое право, изменения в трудовых отношениях в условиях глобализации, система пожизненного и долгосрочного найма, порядок оплаты труда, а также специфические аспекты японского трудового права, такие как Шунто (весеннее наступление), РЕНГО.
Для справки: Токийский университет является высшим образовательным учреждением номер один в Японии и в настоящее время занимает 23-е место в рейтинге QS World University Rankings.