Toshkent davlat yuridik universiteti qoshidagi akademik litseyning bitiruvchilarini Toshkent davlat yuridik universitetiga yakka tartibda suhbat o‘tkazish orqali o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom (ro‘yxat raqami 3308, 2021-yil 9-iyun)ning 4-bandiga muvofiq abituriyentlar uchun suhbat:
akademik litsey dasturlari doirasida huquqiy fanlar bo‘yicha bilim saviyasi va o‘zlashtirish darajasini;
yuridik kasbni tanlashda motivatsiyasini (huquqshunos kasbining mohiyati va ijtimoiy ahamiyatini tushunish, unga doimiy qiziqish ko‘rsatish);
nutq madaniyatining shakllangani, o‘z fikrini ravon ifoda etish va tanqidiy fikrlash salohiyatiga ega ekanini;
umumiy dunyoqarashining shakllangani, o‘z ustida ishlash va ijodkorlik qobiliyatini aniqlash bo‘yicha o‘tkaziladi.

What is the procedure for interviewing graduates of academic lyceum under TSUL with recommendations for admission to the bachelor's program of TSUL?
By paragraph 4 of the Regulations on the admission procedure for graduates of academic lyceums under Tashkent State University of Law conducting an individual interview (registration number 3308, June 9, 2021) interview for admission to Tashkent State University of Law is conducted to determine the level of knowledge and proficiency in legal subjects within the academic lyceum programs;
motivation in the choice of the legal profession (understanding of the essence and social significance of the profession, constant interest in it);
the formation of a culture of speech, the ability to freely express themselves and think critically;
general outlook, self-improvement skills, and creative potential.
Questions for the interview can be found at the following link: https://tsul.uz/uz/general-page/dastur