Toshkent davlat yuridik universiteti Yuridik klinikasida “Ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolarini hal qilishga ko‘maklashuvchi yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish” ILM-202310202762-sonli innovatsion loyiha doirasida fuqarolarga masofaviy huquqiy maslahatlar ko‘rsatish, shu orqali talabalarning amaliy va muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan Call-markaz aholiga masofaviy va bepul huquqiy maslahatlar ko‘rsatishda muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi. Endilikda fuqarolar qisqa raqamlar orqali murojaat qilib, klinikaga kelmasdan yuridik yordam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Call-markazning ochilish marosimida hududlarda o‘tkazilgan so‘rovnomalar natijalari tahliliga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi. Seminar davomida Call-markazning ahamiyati, uning ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolarini aniqlash va hal etishdagi roli, hamda fuqarolar bilan samarali muloqotni tashkil etishdagi yangi imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi. Call-markazda faoliyat yuritish uchun 20 nafar volontyor talaba tanlab olinib, ular Adliya vazirligi tizimidagi call-markazlarda (1148 va 1008) ikki haftalik amaliyotni muvaffaqiyatli yakunlagani qayd etildi.
Shuningdek, mutaxassislar tomonidan Call-markaz orqali yuridik yordam olish imkoniyatlarini kengaytirish va uni aholining turli qatlamlariga yetkazish, masofaviy maslahatlar berish orqali vaqt va resurslarni tejash, aholining huquqiy savodxonligini oshirish, volontyor talabalar faoliyatini rivojlantirish, ularni hayotiy amaliy tajriba orttirishiga imkon berish, axborotlashgan jamiyat sharoitida yuridik klinikalar va Call-markazlarning o‘rnini mustahkamlash bo‘yicha ma’ruzalar qilindi.

В Юридической клинике ТГЮУ начал работу новый Call-центр
Call-центр, созданный в рамках инновационного проекта ILM-202310202762 «Создание юридической клиники для содействия решению проблем молодежи из группы социального риска» в целях предоставления гражданам возможности получать правовую консультацию, не приходя лично в Юридическую клинику, а также развития у студентов теоретических и практических навыков станет важным этапом в предоставлении бесплатной правовой помощи населению. Теперь граждане смогут получать юридическую консультацию дистанционно, обратившись по коротким номерам.
На церемонии открытия организован семинар по анализу анкетирования, проведенного в регионах. В ходе семинара участники обсудили значение колл-центра, его роль в выявлении и решении проблем молодежи из группы риска, новые возможности для эффективного общения с населением.
Для работы в call-центре были отобраны 20 волонтеров-студентов, которые ранее успешно прошли двухнедельную практику в call-центрах Министерства юстиции (1148 и 1008).
Специалисты также выступили с докладами по темам: расширение возможностей юридической помощи через колл-центр, экономия времени и ресурсов за счет дистанционных консультаций, повышение правовой грамотности населения, развитие волонтерской деятельности студентов и получение ими практического опыта, укрепление роли юридических клиник и колл-центров в условиях цифрового общества.
В ходе мероприятия особо отмечено, что call-центр — это не только новый этап в системе юридической помощи, но и инновационный инструмент реализации потенциала молодежи.