Toshkent davlat yuridik universiteti Yuridik klinikasida “Ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolarini hal qilishga ko‘maklashuvchi yuridik klinika faoliyatini yo‘lga qo‘yish” ILM-202310202762-sonli innovatsion loyiha doirasida fuqarolarga masofaviy huquqiy maslahatlar ko‘rsatish, shu orqali talabalarning amaliy va muloqot ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan Call-markaz aholiga masofaviy va bepul huquqiy maslahatlar ko‘rsatishda muhim bosqich bo‘lib xizmat qiladi. Endilikda fuqarolar qisqa raqamlar orqali murojaat qilib, klinikaga kelmasdan yuridik yordam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Call-markazning ochilish marosimida hududlarda o‘tkazilgan so‘rovnomalar natijalari tahliliga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi. Seminar davomida Call-markazning ahamiyati, uning ijtimoiy xavf guruhiga kiruvchi yoshlar muammolarini aniqlash va hal etishdagi roli, hamda fuqarolar bilan samarali muloqotni tashkil etishdagi yangi imkoniyatlari yuzasidan fikr almashildi. Call-markazda faoliyat yuritish uchun 20 nafar volontyor talaba tanlab olinib, ular Adliya vazirligi tizimidagi call-markazlarda (1148 va 1008) ikki haftalik amaliyotni muvaffaqiyatli yakunlagani qayd etildi.
Shuningdek, mutaxassislar tomonidan Call-markaz orqali yuridik yordam olish imkoniyatlarini kengaytirish va uni aholining turli qatlamlariga yetkazish, masofaviy maslahatlar berish orqali vaqt va resurslarni tejash, aholining huquqiy savodxonligini oshirish, volontyor talabalar faoliyatini rivojlantirish, ularni hayotiy amaliy tajriba orttirishiga imkon berish, axborotlashgan jamiyat sharoitida yuridik klinikalar va Call-markazlarning o‘rnini mustahkamlash bo‘yicha ma’ruzalar qilindi.

At the Legal Clinic of Tashkent State University of Law, a new Call Center has been established within the framework of the innovative project “Establishing a Legal Clinic to Assist in Solving Problems of Youth in Social Risk Groups” (Project No. ILM-202310202762). The Call Center aims to provide remote legal consultations to citizens, thereby helping students develop practical and communication skills. This center serves as an important step in offering free and remote legal advice to the public. Now, citizens can contact the clinic via short numbers and receive legal assistance without having to visit in person.
At the opening ceremony of the Call Center, a seminar was held dedicated to analyzing the results of surveys conducted in various regions. During the seminar, participants discussed the significance of the Call Center, its role in identifying and addressing the problems of youth in social risk groups, and its new opportunities for effective communication with citizens. Twenty volunteer students were selected to work at the Call Center, and it was noted that they had successfully completed a two-week internship at the call centers of the Ministry of Justice (1148 and 1008).
Additionally, specialists gave presentations on expanding access to legal assistance through the Call Center, delivering services to various segments of the population, saving time and resources through remote consultations, increasing legal literacy among the public, developing the activities of volunteer students, providing them with practical experience, and strengthening the role of legal clinics and call centers in an information society.
The event emphasized that the Call Center is not only a new stage in the legal aid system but also an innovative tool for realizing the potential of youth.