Talabalar va ularning murabbiylarini xalqaro tanlovda ishtirok etish uchun tayyorlash, universitetlararo va talabalararo munosabatlarni mustahkamlash, Markaziy Osiyo mamlakatlarida xalqaro ommaviy huquqni ommalashtirish maqsadida tashkil etilgan yozgi maktabda O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Gruziya oliy ta’lim muassasalaridan 14 jamoa ishtirok etdi.
Xalqaro ommaviy huquq bo‘yicha yuqori malakali mutaxassislar tomonidan olib borilayotgan mashg‘ulotlar davomida xalqaro huquq manbalariga kirish, xalqaro javobgarlik, xalqaro shartnomalarni talqin qilish va boshqa ko‘plab masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, yozgi maktab doirasida jamoalar kichik guruhlarga bo‘linib, saylov natijalarini tan olish, inson huquqlari va dengiz huquqlariga oid keyslar bo‘yicha “Da’vogar” va “Javobgar” sifatida o‘z mulohazalarini tanlov hakamlari oldida himoya qilishdi.
Yozgi maktab yakunida barcha ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.
Ma’lumot uchun: “Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition” sud jarayonlari bo‘yicha 1960-yildan beri o‘tkazib kelinayotgan dunyodagi eng katta xalqaro tanlovlardan biri bo‘lib, unda 100 ta mamlakatdan huquqshunoslik yo‘nalishidagi 700 ga yaqin ta’lim muassasasi ishtirok etadi.

Завершилась Центральноазиатская летняя школа Jessup Moot
В Ташкентском государственном юридическом университете прошла Центральноазиатская летняя школа Jessup Moot.
Как вы знаете, в летней школе, организованной в Ташкентском государственном юридическом университете в целях подготовки студентов и тренеров к участию в конкурсе, укрепления межуниверситетских и межстуденческих отношений, а также популяризации международного публичного права в странах Центральной Азии, приняли участие 14 команд из вузов Кыргызской Республики, Казахстана и Грузии.
В ходе занятий, которые провели высококвалифицированные специалисты в области международного публичного права, обсуждены такие темы, как введение в источники международного права, международная ответственность, толкование международных договоров и многие другие вопросы.
Также в ходе летней школы команды разделились на небольшие группы и отстаивали перед судьями конкурса свое мнение в качестве «Истцов» и «Ответчиков» по делам, связанным с признанием результатов выборов, правам человека и морским правам.
По итогам летней школы всем участникам были вручены сертификаты.
Для информации: конкурс учебных судебных процессов по международному праву им. Филипа К. Джессапа — один из крупнейших в мире конкурсов учебных судебных процессов по международному праву, который проводится с 1960 года, в нем принимают участие 700 образовательных учреждений из 100 стран.