Toshkent davlat yuridik universiteti Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i Ikrom Ergashev Buyuk Britaniyaning Durham universitetida malaka oshirmoqda.
Malaka oshirish davomida tashkil etilgan uchrashuvlarda Durham universitetidagi ta’lim sifatini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi va mazkur universitetdagi o‘quv va ta’lim jarayoni va ulardagi o‘qitish tizimining o‘ziga xos xususiyatlari haqida fikr almashildi.
Bundan tashqari, Durham universiteti vakillari bilan universitetimiz olimlari bilan hamkorlikda tadqiqotlar o‘tkazish, jumladan, hammualliflikda darslik, o‘quv qo‘llanmalari va ilmiy maqolalar yozish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazildi.
Tashrif davomida Buyuk Britaniyaning Durham universiteti Huquq maktabi bilan magistraturaning istiqbolli yo‘nalishlarida qo‘shma ta’lim dasturini yo‘lga qo‘yish va mazkur universitet professor-o’qituvchilarini TDYU o’quv jarayoniga jalb etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Malaka oshirsh doirasida ilmiy-amaliy seminarlarda ishtirok etildi, o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkazildi, professor-o‘qituvchilar bilan o‘zaro hamkorlikda ilmiy maqolalar chop etish masalalarini muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun: Angliyaning Durham shahridagi Durham universiteti 1832-yilda tashkil etilgan boʻlib, universitet Buyuk Britaniyaning eng nufuzli universitetlaridan hisoblanadi. Universitet QS xalqaro reytingida huquq bo‘yicha 48-oʻrin egallaydi.

Начальник отдела контроля качества Ташкентского государственного юридического университета проходит повышение квалификации в Даремском университете Великобритании.
На встречах, организованных в рамках повышения квалификации, состоялся обмен мнениями об эффективности проводимой работы по обеспечению качества образования в Даремском университете, учебно-воспитательного процесса в этом университете, особенностях системы преподавания.
Кроме того, были проведены переговоры с представителями Даремского университета о проведении исследований совместно с учеными нашего университета, включая написание в соавторстве учебников, учебных пособий и научных статей.
В ходе визита достигнута договоренность с юридическим факультетом Даремского университета Великобритании о создании совместной образовательной программы по перспективным направлениям магистратуры и привлечении преподавателей университета к образовательному процессу ТГЮУ.
Для справки: Даремский университет основан в 1832 году и является одним из самых престижных университетов Великобритании. Университет занимает 48-е место по юриспруденции в международном рейтинге QS.