O‘zbekiston Adliya vazirligi ko‘magida TDYU va Vismar universiteti o‘rtasida imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi bitimi doirasida va ushbu universitetning taklifiga binoan tashkil etilgan tashrif doirasida taniqli nemis olimlari va amaliy fanlar universiteti rektori, professor doktor Bodo Vigand-Xofmeyster bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Uchrashuvlar doirasida ikki universitet o‘rtasida hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, O‘zbekistonda yuridik kadrlar tayyorlash jarayonini nemis o‘qitish metodikasi asosida tashkil etishni takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif davomida Omonulla Muhammadjonov “Germaniyada yuridik ta’lim, yuridik metodika va yuridik fanlarni o‘qitish usullari” mavzusidagi professor-o‘qituvchilar uchun mo‘ljallangan malaka oshirish kurslarida ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun: 1908-yilda tashkil etilgan Vismar universitetida hozirda 8000 nafardan ortiq talaba tahsil olmoqda. Talabalarning 1000 nafardan ortig‘i xalqaro talabalar bo‘lib, ularga turli sohalarda 30 dan ortiq mutaxassisliklar bo‘yicha ta’lim beriladi.

Омонулла Мухамеджанов посетил Университет Висмара
В рамках визита, организованного в рамках подписанного при поддержке Министерства юстиции Узбекистана рамочного соглашения о сотрудничестве между ТГЮУ и Университетом Висмара и по приглашению данного университета, состоялись встречи с известными немецкими учеными и ректором университета прикладных наук, профессором доктором Бодо Виганд-Хоффмайстером.
В рамках встреч обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества, в частности, намечены мероприятия, направленные на совершенствование организации процесса подготовки юридических кадров в Узбекистане на основе немецкой методики обучения.
В ходе визита Омонулла Мухамеджанов принял участие на курсах повышения квалификации для профессорско-преподавательского состава на тему «Юридическое образование, юридическая методика и методы преподавания юридических дисциплин в  Германии».
Для справки: в Университете Висмара, основанного в 1908 году ныне обучаются более 8000 студентов, из них более 1000 иностранных студентов, которым предлагается более 30 специальностей в различных сферах.