TDYU joylardagi Yuridik fakultetlarga ilmiy-uslubiy ko‘mak beradi
Toshkent davlat yuridik universiteti tashabbusi bilan Qoraqalpog‘iston, Samarqand, Namangan, Termiz universitetlari yuridik fakultetlari o‘quv reja va fan dasturlari (sillabuslar) tahlili hamda adabiyotlar bilan ta’minlangalik darajasi yuzasidan onlayn anjuman tashkil etildi.
ZOOM platformasi orqali videokonferens aloqa shaklida o‘tkazilgan tadbirda Adliya hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirliklari mas’ul xodimlari, Toshkent davlat yuridik universiteti, Qoraqalpog‘iston, Samarqand, Namangan, Termiz universitetlari rektorlari, yuridik fakultetlari dekanlari va professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Anjuman avvalida TDYU rektori Rahimjon Xakimov so‘z olib, Prezidentimizning 2020-yil 29-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasidayuridik ta’lim va fanni tubdan takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ko‘ra Toshkent davlat yuridik universiteti “yurisprudensiya” mutaxassisligi bo‘yicha yuridik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash bo‘yicha bazaviy oliy ta’lim va ilmiy-metodik muassasasi etib belgilangani qayd etib, bu borada universitet tomonidan amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berdi.
Rektor qilinayotgan ishlarga qaramasdan yuridik fakultetlarda o‘quv jarayonini kredit-modul tizimi asosida tashkil etish, o‘quv rejalarini tuzish va amalga oshirish, yuridik kadrlarga saboq beruvchi pedagoglar salohiyatini oshirish bo‘yicha qator masalalar borligini ta’kidladi.
Shuningdek, ishtirokchilarga yuridik fakultetlarning o‘quv reja va fan dasturlari (sillabuslar) hamda adabiyotlar bilan ta’minlanganlik holati tahlili hamda Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan “Oliy ta’lim muassalarida ta’lim jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning mazmun-mohiyati haqida ham ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, fakultetlarda kredit-modul tizimi yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa-da, o‘quv rejalarining ayrim bandlari TDYU tomonidan taqdim qilingan namunaviy o‘quv rejasi bilan farq qilmoqda. Natijada ba’zi majburiy va tanlov fanlarining o‘quv soatlari qisqarib qolmoqda.
Bundan tashqari, fakultetlardagi o‘quv adabiyotlari va qo‘llanmalari eskirgani tufayli ularni yangi avlod darsliklari va o‘quv qo‘llanmalariga almashtirish ehtiyoji tug‘ilmoqda.
Anjuman davomida shu va boshqa muammolarni bartaraf etish, fakultetlar faoliyatini takomillashtirish, ular o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash borasida qator taklif bildirildi.
Xususan, TDYUda fakultetlarning rahbariyati va professor o‘qituvchilari uchun maxsus o‘quv kurslarini tashkil etish, maqsadli magistratura dasturini yo‘lga qo‘yish, shu vaqtgacha amalda bo‘lgan qator hujjatlarni kredit-modul tizimiga mos ravishda qayta ko‘rib chiqish, yuridik fakultetlarda saboq berayotgan pedagoglar salohiyatini va bilimini baholash va malakasini oshirish bo‘yicha maxsus ekspertlar guruhini shakllantirish, yangi avlod darsliklari, adabiyotlari va o‘quv qo‘llanmalari bilan ta’minlash, yuridik fakultetlar talabalarining masofaviy ta’lim platformasidan foydalanish imkoniyatini yaratish va TDYU professor-o‘qituvchilarining ushbu fakultetlarda dars olib borishini ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
Yakunda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim hamda Adliya vazirliklari o‘rtasida yuridik fakultetlar faoliyatini yanada takomillashtirish va rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishga kelishib olindi.

ТГЮУ будет оказывать научно-методическую помощь юридическим факультетам на местах
По инициативе Ташкентского государственного юридического университета организована онлайн-конференция по анализу учебных планов и образовательных программ (силлабусов) юридических факультетов университетов Каракалпакстана, Самарканда, Намангана и Термеза, а также уровню обеспеченности литературой.
В мероприятии, проведенном на платформе ZOOM в форме видеоконференц-связи, приняли участие ответственные сотрудники министерств юстиции, высшего и среднего специального образования, Ташкентского государственного юридического университета, ректоры университетов Каракалпакстана, Самарканда, Намангана и Термеза, деканы юридических факультетов и преподаватели.
В начале мероприятия ректор ТГЮУ Рахимжон Хакимов отметил, что согласно Указу Президента от 29 апреля 2020 года «О дополнительных мерах по кардинальному совершенствованию юридического образования и науки в Республике Узбекистан» Ташкентский государственный юридический университет определен базовым высшим образовательным и научно-методическим учреждением по подготовке, переподготовке юридических кадров по специальности «юриспруденция», а также предоставил информацию об осуществляемых университетом в этой связи мероприятиях.
Ректор подчеркнул, что несмотря на проделанную работу, существует ряд проблем в организации учебного процесса на юридических факультетах на основе кредитно-модульной системы, разработке и внедрении учебных программ, повышении потенциала педагогов, обучающих юридических кадров.
Также участникам предоставлена информация об анализе учебных планов и образовательных программ (силлабусов), а также состоянии обеспеченности литературой юридических факультетов, сути утвержденного Кабинетом Министров Положения о внедрении кредитно-модульной системы в образовательный процесс высших образовательных учреждений.
Было отмечено, что некоторые пункты учебного плана отличаются от образцового учебного плана, предоставленного ТГЮУ, хотя на факультетах уже действует кредитно-модульная система. В результате сокращается количество учебных часов обязательных и факультативных предметов.
Кроме того, в связи с тем, что на факультетах устарели учебники и учебные пособия, возникла необходимость их замены учебниками и учебными пособиями нового поколения
В ходе конференции внесен ряд предложений по устранению этих и других проблем, улучшению работы факультетов, укреплению сотрудничества между ними.
В частности, обсуждены вопросы организации в ТГЮУ специальных курсов повышения квалификации руководителей факультетов и преподавателей, внедрения целевой магистерской программы, пересмотра ряда существующих документов в соответствии с кредитно-модульной системой, формирования специальной группы экспертов для оценки потенциала и знаний педагогов, преподающих на факультетах, обеспечения учебниками, литературой и учебными пособиями нового поколения, обеспечения доступа студентов юридических факультетов к платформе дистанционного обучения и проведения занятий на данных факультетах преподавателями ТГЮУ.
В завершение между Министерством высшего и среднего специального образования и Министерством юстиции достигнута договоренность о разработке Дорожной карты по дальнейшему совершенствованию и развитию деятельности юридических факультетов.