“SCOPUS Camp” haftaligi doirasida Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash “Ulug‘bek” jamg‘armasida ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi
Toshkent davlat yuridik universiteti hamda Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash “Ulug‘bek” jamg‘armasi hamkorligida o‘tkazilgan anjumanda jamg‘arma raisi, akademik Oqil Salimov, Toshkent davlat yuridik universiteti rektori v.b., yuridik fanlar doktori, professor Islambek Rustambekov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor, yuridik fanlar doktori, professor Baxshillo Xodjayev, Xalqaro hamkorlik va uzluksiz ta’lim bo‘yicha prorektor, yuridik fanlar doktori Axtam Yakubov, Xalqaro hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i, yuridik fanlar doktori Fitrat Umirov, shuningdek, Indoneziyadan kelgan nufuzli ekspertlar Dr. Abdul Kadeer Jaelani, Dr. Sukron Mamud, Dr. Salahuddin, Dr. Jihadul Hayat hamda TDYU professor-o‘qituvchilari va doktorantlari ishtirok etdi.
Anjumanning ochilishi marosimida so‘z olganlar bu kabi konferensiyalar universitetning ilmiy faoliyatini rivojlantirish va xalqaro ilmiy hamjamiyat bilan integratsiyani yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadamlar bo‘lishini alohida ta’kidladi. Qayd etilganidek, kelgusida bunday ilmiy konferensiyalarni muntazam o‘tkazish, yosh olim va tadqiqotchilar uchun trening va seminarlar tashkil etish hamda SCOPUS va boshqa xalqaro ilmiy bazalarda universitet maqomining mustahkamlanishini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Konferensiya davomida ishtirokchilarga xalqaro ekspertlar tomonidan SCOPUS indeksiga ega xalqaro jurnallarda ilmiy maqola nashr etish, ilmiy maqola yozish texnikasi, tadqiqot natijalarini ilmiy anjumanlarda taqdim etish va maqolalarni yuqori impakt-faktorga ega jurnallarda chop etish jarayoni haqida ma’lumotlar berildi.
Shu bilan birga, TDYU professor-o‘qituvchilari tomonidan tayyorlangan 10 dan ortiq ilmiy maqolalar saralab olinib, ularning xalqaro ilmiy jurnallarda nashr etilishiga ko‘maklashish bo‘yicha muayyan ishlar amalga oshirilishi belgilandi. Saralash jarayonida asosiy e’tibor maqolalarning ilmiy dolzarbligi, innovatsion yondashuvi va xalqaro standartlarga mosligiga qaratildi.

В рамках недели «SCOPUS Camp» организована научно-практическая конференция в Фонде по поддержке талантливой молодежи «Улугбек»
В мероприятии, проведенном в Ташкентским государственным юридическим университетом и Фондом по поддержке талантливой молодежи «Улугбек», приняли участие председатель фонда, академик Окил Салимов, и.о. ректора Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук, профессор Исламбек Рустамбеков, проректор по научной работе и инновациям, доктор юридических наук, профессор Бахшилло Ходжаев, проректор по международному сотрудничеству и непрерывному образованию, доктор юридических наук Аxтам Якубов, начальник Управления по международному сотрудничеству, доктор юридических наук Фитрат Умиров, а также высококвалифицированные эксперты из Индонезии: доктор Абдул Кадир Джаялани, доктор Сукрон Мамуд, доктор Салахаддин, доктор Джихадул Хаят, а также преподаватели и докторанты Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе открытия конференции было подчеркнуто, что такие мероприятия являются важным шагом для развития научной деятельности университета и укрепления интеграции с международным научным сообществом. Было отмечено, что в будущем планируется регулярно проводить подобные научные конференции, организовывать тренинги и семинары для молодых ученых и исследователей, а также предпринимать меры по укреплению позиций университета в международных научных базах, таких как SCOPUS.
Во время конференции участникам были даны важные рекомендации от международных экспертов по вопросам публикации научных статей в международных журналах, индексируемых в SCOPUS, техникам написания научных статей, представлению исследовательских результатов на научных форумах и публикации статей в журналах с высоким импакт-фактором.
Кроме того, было определено, что более 10 научных статей, подготовленных преподавателями Ташкентского государственного юридического университета, будут отобраны и будет оказано содействие в их публикации в международных научных журналах. В процессе отбора особое внимание будет уделено научной актуальности, инновационному подходу и соответствию статей международным стандартам.