Maqolada pandemiya davrida qisqa muddat ichida TDYUda masofaviy ta’limni tashkil etish borasida qilingan ishlar tahlil qilingan. Muallif AQSH huquq fani oʻqituvchilari Toshkent davlat yuridik universitetidan virtual darslarni o‘tishdagi qiyinchiliklarni hisobga olgan holda, internetdan foydalanishda imkoniyati bir xil bo‘lmagan talabalar uchun o‘qish sharoitlarining eng samarali texlonogiyalarni qo‘llash borasida o‘rnak olishi mumkinligi alohida ta’kidlangan. Chop etilishiga 4 yil vaqt sarflangan mazkur maqola raqamlashtirish sharoitida har ikki mamlakatning yuridik kadrlarni tayyorlaydigan oliy ta’lim muassasalari uchun manfaatlidir.
Maqola bilan quyidagi link orqali tanishish mumkin.
https://jle.aals.org/home/vol72/iss1/8/?utm_source=email&utm_medium=informz&utm_campaign=Journal%20Legal%20Education
Ma’lumot uchun: Joan Blum AQSHning Harvard universiteti (1975) va Kolumbiya Huquq maktabini (1978) tamomlagan. U 2017-yildan beri Toshkent davlat yuridik universiteti bilan turli dasturlar doirasida hamkorlik qilib kelmoqda.
“Jurnal of Legal Education” (ISSN 0022-2208) esa Amerika huquq maktablari assotsiatsiyasining nashri bo‘lib, “Scopus” ma’lumotlar bazasida indeksatsiyalanadi. Jurnalning asosiy maqsadi yuridik ta’lim va unga aloqador masalalar, shu jumladan, yuridik kasb, huquq nazariyasi va yuridik fanlar bo‘yicha boy g‘oyalar va ma’lumotlar almashinuvini ta’minlashdir.

В престижном американском журнале “Journal of legal Education” опубликована статья о дистанционном обучении в ТГЮУ
Статья профессора Юридическая школа Бостонского колледжа США Джоан Блюм на тему “Вопросы обеспечения активности студентов в процессе юридического дистанционного образования в Узбекистане и США” опубликована в престижном международном научном журнале “Journal of legal Education”.
В статье проанализирована работа по организации дистанционного обучения в ТГЮУ в краткосрочной перспективе в период пандемии. Автор особо подчеркивает, что преподаватели права США, учитывая трудности, с которыми сталкиваются преподаватели Ташкентского государственного юридического университета при проведении виртуальных уроков, могут стать образцом для подражания в применении наиболее эффективных технологий условий обучения для студентов с неравномерным доступом к интернету. Эта статья, на публикацию которой ушло 4 года, представляет интерес для высших учебных заведений обеих стран, готовящих юридические кадры в условиях цифровизации.
Со статьей можно ознакомиться по ссылке ниже:
https://jle.aals.org/home/vol72/iss1/8/?utm_source=email&utm_medium=informz&utm_campaign=Journal%20Legal%20Education
Для справки: Джоан Блюм окончила Гарвардский университет в США (1975) и Колумбийскую школу права (1978). С 2017 года она сотрудничает с Ташкентским государственным юридическим университетом в рамках различных программ. "Журнал юридического образования" (ISSN 0022-2208) является изданием Американской ассоциации юридических школ и индексируется в базе данных Scopus. Основная цель журнала-обеспечить богатый обмен идеями и информацией по юридическому образованию и связанным с ним вопросам, включая юридическую профессию, теорию права и юридические науки.