“Huquq tarixi” oʻquv qoʻllanmasi chop etildi
Toshkent davlat yuridik universiteti professori Haydarali Muhamedov tomonidan yozilgan “Huquq tarixi” oʻquv qoʻllanmasi chop etildi.
Mazkur oʻquv qoʻllanmada huquq manbalarining paydo boʻlishi va ularning qadimgi, oʻrta asrlar, yangi va eng yangi davrlarda rivojlanish xususiyatlari, shuningdek, alohida davlatlar huquqining asosiy belgilari kabi masalalar yoritilgan. Qo‘llanmada qadimgi davrda Misr, Bobil, Hindiston, Xitoy, Afina, Sparta va Rim, oʻrta asrlarda Vizantiya, Franklar davlati, Fransiya, Germaniya, Angliya, Rossiya, Arab xalifaligi, Hindiston, Xitoy, Yaponiya, yangi va eng yangi davrlarda Angliya, Fransiya, Germaniya, AQSh, Rossiya, Xitoy va Yaponiyaning huquq tarixi bayon qilingan.
Oʻquv qoʻllanma huquqshunoslik mutaxassisligiga oid barcha oliy va oʻrta maxsus oʻquv yurtlari talabalari, oʻqituvchilari va tadqiqotchilari uchun moʻljallangan bo‘lib, kitob bilan universitet Axborot-resurs markazida tanishish mumkin.

Издан учебник “Huquq tarixi” («История права»)
Издан учебник “Huquq tarixi” («История права»), написанный профессором Ташкентского государственного юридического университета Хайдарали Мухамедовым.
В данном учебном пособии освещены такие вопросы, как возникновение источников права и их развитие в Древнюю, Средневековую, Новую и Новейшую эпохи, а также основные особенности права отдельных стран. В нем, в частности, описывается правовая история: в древности – Египта, Вавилона, Индии, Китая, Афин, Спарты и Рима; в Средние века – Византии, Франкского государства, Франции, Германии, Англии, России, Арабского Халифата, Индии, Китая, Японии, Англии; в Новое и Новейшее время – Франции, Германии, США, России, Китая и Японии.
Учебное пособие предназначено для студентов, преподавателей и аспирантов-исследователей высших и средних специальных учебных заведений по специальности «Правоведение».
Ознакомиться с данным учебником можно в Информационно-ресурсном центре университета. Кроме того, данный учебник можно приобрести, обратившись в университет.