“Children’s Rights Moot Court 2023” tanlovining og‘zaki raundlari yakunlandi.
Leiden universitetining huquq maktabi tomonidan “Baker McKenzie” yuridik firmasi bilan hamkorlikda har ikki yilda bir marotaba tashkil etiladigan nufuzli musobaqada O‘zbekiston sharafini Toshkent davlat yuridik universiteti talabalari Zuhra Abdurashidova, Sevarabonu Bekkulbekova, Sarvarbek Abduazizov, Ra’no Abdunayimovadan iborat jamoa himoya qildi.
TDYU “Ma’muriy va moliya huquqi” kafedrasi o‘qituvchilari Humoyun Soyipov va Asal Jo‘rayeva murabbiylik qilgan jamoa saralash bosqichida Londonning Brunel univeriteti jamoasi, Hindistonning ikki jamoasi hamda Pokiston jamoalari bilan kuch sinashgan bo‘lsa, chorak finalda Afrika mintaqasining jamoasi, yarim finalda yana bir hindistonlik jamoa ustidan g‘alaba qozonib, final yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
Final bosqichida TDYU jamoasi Janubiy Afrika mintaqasining Pretoria universiteti (University of Pretoria) jamoasi bilan bellashib, 2-o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Команда ТГЮУ – призер конкурса «Children’s Rights Moot Court 2023»
В престижном конкурсе, организуемом школой права Лейденского университета в сотрудничестве с юридической фирмой Baker McKenzie каждые два года, честь Узбекистана защищала команда студентов Ташкентского государственного юридического университета в лице Зухры Абдурашидовой, Севарабону Беккулбековой, Сарварбека Абдуазизова, Рано Абдунаимовой.
Команда, тренером которой выступают преподаватели кафедры административного и финансового права ТГЮУ Хумоюном Сойиповым и Асал Жураевой, соревновалась в отборочном раунде с Лондонским университетом Брюнеля, двумя командами из Индии и Пакистана, в то время как в четвертьфинале команда Африканского региона выиграла финал, обыграв другую индийскую команду в полуфинале.
В финальном раунде команда ТГЮУ соревновалась с командой Университета Претории (University of Pretoria) из Южноафриканского региона за 2-е место.