Toshkent davlat yuridik universitetida “Sog‘liqni saqlash huquqini ta’minlash uchun sog‘liqni saqlash tizimidagi raqamlashtirishni huquqiy tartibga solish” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi Farmoni hamda “Sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida tashkil etilgan anjumanda Gdansk universiteti, Qozog‘iston-Amerika erkin universiteti, TDYU va JIDU professor-o‘qituvchilari o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
TDYU “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi tashabbusi bilan tashkil etilgan anjumanda tibbiyot qonunchiligini rivojlantirishning yangi tamoyillari (MedTech) va bu borada rivojlangan davlatlar tajribasi, xorijiy va mahalliy tajriba misolida teletibbiyotni huquqiy tartibga solish masalalari muhokama qilinadi.

An international conference on the topic “Legal regulation of digitalization in the healthcare system to ensure the right to healthcare” was held at Tashkent State University of Law.
At the conference, organized in order to ensure the fulfillment of the tasks set by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the wide celebration of the 75th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights” and the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures to digitalize the healthcare system”, presentations were made by professors and teachers of the University of Gdansk, Kazakh-American Free University, TSUL and UWED.
At the conference, organized on the initiative of the Department of International Law and Human Rights of TSUL, the issues of legal regulation of telemedicine were discussed on the example of new principles for the development of medical legislation (MedTech) and the experience of developed countries in this area.
As part of the discussions, the participants of the international conference made the following proposals: