Shu munosabat bilan ZOOM platformasi orqali o‘tkazilgan marosimda TDYU rektori Rahimjon Xakimov, “Grotius Chambers” xalqaro yuridik va konsalting firmasining hamkor direktorlari Tomas Jon va Marin Veysyer hamda universitetning ma’sul xodimlari ishtirok etdi.
Marosimda ta’kidlanganidek, memorandumga ko‘ra yuridik va biznes konsalting xizmatlari ko‘rsatishni xalqaro darajada olib chiqish, yuridik klinika faoliyatini takomillashtirish va TDYU qoshida mediatsiya markazini tashkil etish, qo‘shma biznes-mediatsiya va nizolarni muqobil hal qilish bo‘yicha vositachilik xizmatlarini ko‘rsatish, yangi innovatsion yechimlar ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, “Grotius Chambers” bilan hamkorlikda TDYU talabalari va yosh mutaxassislar uchun xalqaro huquq bo‘yicha o‘quv va ta’lim dasturlari tashkil etiladi.
TDYU talaba va professor-o‘qituvchilarining “Grotius Chambers” tomonidan taqdim etiladigan o‘quv seminarlar, stajirovkalar va boshqa kurslarda qatnashishini ta’minlash bilan birga hamkorlikda qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazib, natijalarni nashr etishi uchun maxsus tarmoq yaratiladi.
2021-yildan TDYU talabalari uchun “Xalqaro yuridik konsalting firmasini ochish” tartibini o‘rgatuvchi maxsus kurs ochilib, unda mashg‘ulotlarni o‘tkazish uchun “Grotius Chambers”ning malakali advokatlari jalb etiladi.
Bundan tashqari, Rro bono yo‘nalishida va mediatsiya markaz yaratish bo‘yicha ham “Grotius Chambers” tomonidan Yevropa ittifoqi universitetlari va ularning yuridik klinikalari bilan TDYU o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Marosimda memorandum doirasidagi vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha kelgusidagi rejalar ham belgilab olindi.
Ma’lumot uchun, “Grotius Chambers” xalqaro yuridik va konsalting firmasi 2019-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Niderlandiyaning Gaaga shahridagi Savdo-sanoat palatasida ro‘yxatdan o‘tgan. Yuridik firmaning asosiy faoliyati hukumatlar, xalqaro tashkilotlar, nodavlat tashkilotlar va xususiy tadbirkorlarga yuqori sifatli transchegaraviy huquqiy, siyosiy va advokatlik xizmatlarini taqdim etish, shuningdek xalqaro darajadagi odil sudlovga samarali kirishga ko‘mak berishdan iborat.

Впервые студенты Ташкентского государственного университета пройдут стажировку в международных юридических фирмах
По случаю этого на церемонии подписания, которая проводилась в онлайн режиме через платформу Zoom приняли участие ректор Ташкентского государственного юридического университета Рахимжон Хакимов, содиректоры международной юридической и консалтинговой фирмы Grotius Chambers Томас Джон и Марин Вайссер, а также другие представители университета.
Как было отмечено на церемонии, данный меморандум предусматривает сотрудничества в сфере международного юридического и бизнес-консалтинга, усовершенствования юридических клиник и создания центра медиации при Ташкентском государственном юридическом университете, для предоставления посреднических услуг для альтернативного разрешения споров и разработки новых инновационных решений. Также при сотрудничестве с Grotius Chambers будут организованы учебные программы по международному праву для студентов и молодых специалистов Ташкентского государственного юридического университета.
Будет создана специальная сеть для студентов и преподавателей ТГЮУ, которые будут участвовать в учебных семинарах, стажировках и других курсах, проводимых Grotius Chambers, а также для проведения совместных исследований и публикации результатов.
С 2021 года для студентов Ташкентского государственного юридического университета будет открыт спецкурс «Открытие международной юридической консалтинговой фирмы», в котором будут вовлечены квалифицированные юристы Grotius Chambers.
Кроме того, Grotius Chambers примет ряд мер по развитию сотрудничества между университетами ЕС и их юридическими клиниками и Ташкентским государственным юридическим университетом в области Рro bono и создания центра медиации.
На церемонии также были обозначены дальнейшие планы по реализации задач, предусмотренных меморандумом.
Для информации: международная юридическая и консалтинговая компания Grotius Chambers основана в 2019 году и зарегистрирована в Торгово-промышленной палате в Гааге, Нидерланды. Основное направление деятельности юридической фирмы - предоставление высококачественных трансграничных юридических, политических и адвокатских услуг правительствам, международным организациям, неправительственным организациям и частным предпринимателям, а также содействие эффективному доступу к правосудию на международном уровне.