Shu munosabat bilan ZOOM platformasi orqali o‘tkazilgan marosimda TDYU rektori Rahimjon Xakimov, “Grotius Chambers” xalqaro yuridik va konsalting firmasining hamkor direktorlari Tomas Jon va Marin Veysyer hamda universitetning ma’sul xodimlari ishtirok etdi.
Marosimda ta’kidlanganidek, memorandumga ko‘ra yuridik va biznes konsalting xizmatlari ko‘rsatishni xalqaro darajada olib chiqish, yuridik klinika faoliyatini takomillashtirish va TDYU qoshida mediatsiya markazini tashkil etish, qo‘shma biznes-mediatsiya va nizolarni muqobil hal qilish bo‘yicha vositachilik xizmatlarini ko‘rsatish, yangi innovatsion yechimlar ishlab chiqish bo‘yicha hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, “Grotius Chambers” bilan hamkorlikda TDYU talabalari va yosh mutaxassislar uchun xalqaro huquq bo‘yicha o‘quv va ta’lim dasturlari tashkil etiladi.
TDYU talaba va professor-o‘qituvchilarining “Grotius Chambers” tomonidan taqdim etiladigan o‘quv seminarlar, stajirovkalar va boshqa kurslarda qatnashishini ta’minlash bilan birga hamkorlikda qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazib, natijalarni nashr etishi uchun maxsus tarmoq yaratiladi.
2021-yildan TDYU talabalari uchun “Xalqaro yuridik konsalting firmasini ochish” tartibini o‘rgatuvchi maxsus kurs ochilib, unda mashg‘ulotlarni o‘tkazish uchun “Grotius Chambers”ning malakali advokatlari jalb etiladi.
Bundan tashqari, Rro bono yo‘nalishida va mediatsiya markaz yaratish bo‘yicha ham “Grotius Chambers” tomonidan Yevropa ittifoqi universitetlari va ularning yuridik klinikalari bilan TDYU o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Marosimda memorandum doirasidagi vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha kelgusidagi rejalar ham belgilab olindi.
Ma’lumot uchun, “Grotius Chambers” xalqaro yuridik va konsalting firmasi 2019-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Niderlandiyaning Gaaga shahridagi Savdo-sanoat palatasida ro‘yxatdan o‘tgan. Yuridik firmaning asosiy faoliyati hukumatlar, xalqaro tashkilotlar, nodavlat tashkilotlar va xususiy tadbirkorlarga yuqori sifatli transchegaraviy huquqiy, siyosiy va advokatlik xizmatlarini taqdim etish, shuningdek xalqaro darajadagi odil sudlovga samarali kirishga ko‘mak berishdan iborat.

On this occasion, the rector of the Tashkent State University of Law Rakhim Khakimov, co-directors of the international law and consulting firm “Grotius Chambers” Thomas John and Marin Weisser, as well as other representatives of the university, took part in the signing ceremony, which was held online through the Zoom platform.
As noted at the ceremony, this memorandum provides for cooperation in the field of international legal and business consulting, improvement of legal clinics and the creation of a mediation center at the Tashkent State University of Law, to provide mediation services for alternative dispute resolution and the development of new innovative solutions. Also, in cooperation with Grotius Chambers, training programs in international law will be organized for students and young professionals of the Tashkent State University of Law.
A special network will be created for students and teachers of TSUL, who will participate in training seminars, internships and other courses held by “Grotius Chambers”, as well as to conduct joint research and publish the results.
Since 2021, a special course "Opening an international legal consulting firm" will be opened for students of the Tashkent State University of Law, in which qualified lawyers from Grotius Chambers will be involved.
In addition, “Grotius Chambers” will take a number of measures to develop cooperation between EU universities and their legal clinics and Tashkent State University of Law in the field of pro bono and create a mediation center.
The ceremony also outlined further plans for the implementation of the tasks stipulated by the memorandum.
For information: the international legal and consulting company “Grotius Chambers” was founded in 2019 and registered with the Chamber of Commerce in The Hague, Netherlands. The law firm's core business is to provide high quality cross-border legal, policy and advocacy services to governments, international organizations, non-governmental organizations and private entrepreneurs, as well as promoting effective access to justice at the international level.