Toshkent davlat yuridik universiteti va Saarland universiteti huzuridagi Yevropa instituti hamkorligida Germaniya akademik almashinuv xizmati (DAAD) hamda Germaniya Tashqi ishlar vazirligi moliyaviy ko‘magida o‘tkazilayotgan maxsus dastur doirasida xalqaro savdo huquqi, JST huquqi va institutsional asoslari, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoni, bozorga kirish masalalari va savdoni yengillashtirish, investitsiyalarni himoya qilish, proteksionizm va savdo fragmentatsiyasi kabi mavzularda mashg‘ulotlar o‘tkaziladi.
Xalqaro savdo, JST va global proteksionizm tendensiyalari sohasida tahsil olayotgan va mazkur sohaga qiziqadigan magistrant va doktorantlar uchun mo‘ljallangan bahorgi maktab 2026-yil 19-apreldan 30-aprelga qadar Germaniyaning Saarland universitetida bo‘lib o‘tadi.
Dasturda ishtirok etishni istaganlar 25-fevralga qadar (shu kuni ham) quyidagi havola orqali ro‘yxatdan o‘tishi kerak: https://forms.gle/zdEGh4td3CDxMTqA6
Shuningdek, quyidagi hujjatlar “Spring School — 2025 “Understanding International Trade” Application” sarlavhasi bilan tsulprojects@gmail.com manziliga yuborilishi lozim:
— CV (Curriculum Vitae);
— motivatsion xat;
— akademik transkript/diplom nusxasi;
— til bilish darajasini tasdiqlovchi hujjat (kamida IELTS 6.5 yoki unga tenglashtirilgan xalqaro sertifikat);
— tavsiyanoma;
— talabalikni tasdiqlovchi ma’lumotnoma;
— xorijga chiqish pasportining shaxsiy maʼlumotlar yozilgan varag‘i nusxasi.
Agar hujjatlar ingliz tilida bo‘lmasa, ularning tarjimasi ham ilova qilinishi kerak (rasmiy tasdiq talab etilmaydi).
Batafsil ma’lumot uchun TDYU Xalqaro grantlar bo‘limiga (@tsulprojects Telegram manzili yoki tsulprojects@gmail.com pochta manziliga) murojaat qilishingiz mumkin.
Eslatib o‘tamiz, bahorgi maktab uchun tanlab olingan ishtirokchilarga 1275 yevro miqdorida mobillik granti ajratiladi hamda ularga ikki kishilik xonalarda yashash imkoniyatiga (nonushta va tushlik bilan) ega bo‘ladi. Seminar uchun to‘lov olinmaydi.

Within the framework of a special program jointly implemented by Tashkent State University of Law and the Europa-Institut with the financial support of German Academic Exchange Service (DAAD) and the Federal Foreign Office, classes will be conducted in the following areas: international trade law; WTO law and institutional framework; Uzbekistan’s WTO accession process; market access and trade facilitation; investment protection; protectionism and fragmentation of global trade.
The Spring School is intended for Master’s and PhD students who study or are interested in international trade, the WTO, and global protectionist trends. It will take place from April 19 to 30, 2026, at Saarland University.
Those wishing to participate must register by February 25 (inclusive) via the following link:
https://forms.gle/zdEGh4td3CDxMTqA6
In addition, applicants must send the following documents to tsulprojects@gmail.com with the subject line “Spring School — 2025 ‘Understanding International Trade’ Application”:
— CV (Curriculum Vitae);
— Motivation letter;
— Academic transcript / copy of diploma;
— Proof of English language proficiency (minimum IELTS 6.5 or an equivalent international certificate);
— Letter of recommendation;
— Certificate confirming student status;
— Copy of the personal data page of the international passport.
If the documents are not in English, a translation must be attached (notarization is not required).
For additional information, please contact the International Grants Department of Tashkent State University of Law (Telegram: @tsulprojects or e-mail: tsulprojects@gmail.com).
Please note: Selected participants will receive a mobility grant of 1,275 euros and accommodation in double rooms (including breakfast and lunch). Participation in the seminar is free of charge.