TDYUda “Abdumajidov saboqlari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universiteti “Jinoiy odil sudlov” fakultetining “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi tomonidan tashkil etilgan anjumanda TDYU, Oʻzbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universiteti, Oʻzbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi IIV Аkademiyasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Samarqand xalqaro texnologiyalar universiteti, M.S.Narikbayev nomidagi Qozogʻiston davlat yuridik universiteti, Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti, Batumi davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi fan arbobi, yuridik fanlar doktori, professor Gʻofur Abdumajidovning serqirra mehnat faoliyati, undan qolgan ilmiy maktab, ilm-fanga qoʻshgan hissasi, umr yoʻli haqida soʻz yuritildi.
Konferensiyaning ikkinchi qismida G‘.Abdumajidovning ilmiy asarlarida yoritilgan dolzarb muammolar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Yangi Konstitutsiyasi qabul qilinishi munosabati bilan jinoyat protsessidagi oʻzgarishlar va islohotlar, tergov va sud organlari faoliyatida shaxs huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini mustahkamlash, ayblanuvchi (gumon qilinuvchi, sudlanuvchi)ni himoyaga boʻlgan huquq bilan taʼminlash, jabrlanuvchiga huquqiy yordam koʻrsatishning oʻziga xos xususiyatlari, aybsizlik prezumpsiyasi, “Xabeas korpus” instituti, shaxs huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish sharoitida tergov faoliyatini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.

В ТГЮУ состоялась международная научно-практическая конференция "Уроки Абдумажидова"
На конференции, организованной кафедрой уголовно-процессуального права факультета уголовного правосудия Ташкентского государственного юридического университета, приняли участие профессорско-преподавательский состав ТГЮУ, Университета Общественной Безопасности Республики Узбекистан, Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан, Академии МВД Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии, Самаркандского международного технологического университета, Казахского государственного юридического университета им. М.С.Нарикбаева, Таджикского государственного университета права, бизнеса и политики, Батумского государственного университета и представители Агентства Республики Узбекистан по противодействию коррупции.
На мероприятии говорилось о плодотворной трудовой деятельности деятеля науки Республики Узбекистан, доктора юридических наук, профессора Гафура Абдумажидова, его научной школе, вкладе в науку, жизненном пути.
Во второй части конференции обсуждались актуальные проблемы, освещенные в научных трудах Абдумажидова, а также изменения и реформы в уголовном процессе в связи с принятием новой конституции Республики Узбекистан, укрепление гарантий защиты прав и свобод личности в деятельности следственных и судебных органов, обеспечение обвиняемого (подозреваемого, подсудимого)правом на защиту, специфика оказания правовой помощи потерпевшему. особенности, презумпция невиновности, институт “Хабеас корпус”, обсуждены вопросы совершенствования следственной деятельности в условиях усиления гарантий защиты прав и свобод личности.