“O‘zbekistonda inson huquqlari va yoshlar huquqlari: xalqaro standartlar va xorijiy tajriba” mavzusida davra suhbati o‘tkaziladi
Xabaringiz bor, Toshkent davlat yuridik universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalar ijrosini ta'minlash yuzasidan “Inson huquqlari” haftaligi bo‘lib o‘tmoqda.
Haftalik davomida “Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik” fakulteti hamda “Xalqaro huquq va inson huquqlari" kafedrasi tashabbusi bilan “O‘zbekistonda inson huquqlari va yoshlar huquqlari: xalqaro standartlar va xorijiy tajriba” mavzusida davra suhbati tashkil etilmoqda.
Davra suhbati 28-fevral 10:00 da TDYU 1-bino kengashlar xonasida boshlanadi.
Anjumanda ma’ruza va maqolalar bilan ishtirok etishni istaganlar 27-fevralga qadar “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi o‘qituvchisi Shohruh Tillaboyev (@Shohruh_TM telegram manzili)ga murojaat qilishi kerak.

A round table discussion will be conducted on the topic "Human rights and youth rights in Uzbekistan: international standards and foreign experience"
As you know, in order to fulfill the tasks defined by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On Approval of the National Program for Human Rights Education in the Republic of Uzbekistan”, a Human Rights Week is being held.
Within the framework of the week, on the initiative of the Faculty of International Law and Comparative Legislation and the Department of International Law and Human Rights, a round table discussion on the topic “Human Rights and Youth Rights in Uzbekistan: International Standards and Foreign Experience” will be organized.
The round table discussion will be held on February 28 at 11:00 (Meeting rrom, building 1, TSUL).
To participate in the round table discussion with reports and articles, please contact Shohrukh Tillaboev, the lecturer of the Department of International Law and Human Rights by February 27 at the telegram address @Shohruh_TM.
You can take part in it using the following link: https://us04web.zoom.us/j/9620444821?pwd=GSq6vGLjEYIiFqnpD4Fb9ZzZLBBiKD.1⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠