TDYU “Konstitutsiyaviy huquq” kafedrasi o‘qituvichisi Jahongir Boqiyev tashabbusi bilan “Ommaviy huquq” fakulteti talabalari uchun “Konstitutsiyaviy huquq” fanidan “O‘zbekiston Respublikasi sud hokimiyati” mavzusida Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudida sayyor dars tashkil etildi.
Sayyor darsda talabalar iqtisodiy sudlar faoliyati bilan tanishish bilan bir qatorda turli masalalardagi sud protsesslarida ishtirok etdi.
TDYU “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchi Nasiba Niyozova “Chet tillarni o‘qitishning dolzarb masalalari: muammolari va yechimlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasida ishtirok etdi.
Onlayn bo‘lib o‘tgan xalqaro anjumanda Rossiya, AQSh, Mo‘g‘uliston, Janubiy Afrika, Irlandiya va Buyuk Britaniyaning universitetlari o‘qituvchilari va tadqiqotchilari qatnashdi.
N.Niyozova “Yuridik talabalar monolog nutqini rivojlantirishda o‘quv munozaralarining roli” ma’ruza qilib, sertifikat bilan taqdirlandi.
Xurshida Abzalova ilmiy maktabi doirasida Rossiya davlat odil sudlov universiteti Shimoliy-G‘arbiy filialining “Jinoyat huquqiy fanlar” kafedrasi dotsenti, advokat Yelena Topilskaya tomonidan “Jinoyat huquqi” fanidan “Jinoyat-huquqiy xususiyatdagi boshqa choralar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
“Jinoiy odil sudlov” fakulteti talabalari ishtirok etgan mashg‘ulot davomida tibbiy yo‘sindagi majburlov choralari, mol-mulkni musodara qilish va sud jarimasi kabi jinoyat huquqiy xususiyatidagi boshqa choralar xususida so‘z yuritildi.
TDYU “Umumta’lim fanlar va madaniyat” kafedrasi dotsenti Akramjon Karimov tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh Prokuraturasi Akademiyasida “Xususiy huquq” fakulteti talabalari uchun Akademiya xodimlari bilan hamkorlikda sayyor dars tashkil etildi.
“Prokuratura organlari faoliyatining asosiy yo‘nalishlari va prokuratura xodimlarining kasb axloqi” mavzusidagi mashg‘ulotni yuridik fanlar doktori, professor Faxri Rahimov olib bordi.
Shuningdek, talabalar sayyor dars davomida akademiyadagi o‘quv jarayoni hamda maxsus amaliy mashg‘ulot xonalari bilan yaqindan tanishdi.
TDYU “Intellektual mulk huquqi” kafedrasi tashabbusi bilan Xalqaro intellektual mulk kuniga bag‘ishlab “Intellektual mulk sohasidagi qonunchilikni rivojlantirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Xalqaro anjumanda O‘zbekiston, AQSh, Avstraliya, Rossiya Federatsiyasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston, Qirg‘izistondan olimlar va soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Konferensiya ma’ruzalarida intellektual mulk huquqini takomillashtirish, muallif va huquq egalari hamda aholi manfaatlariga rioya etish xususida so‘z yuritildi.
TDYU “Umumta'lim fanlar va madaniyat” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchi Minavvarxon Yunusova tomonidan “Hamkorlar va mijozlarda yaxshi taassurot hosil qilish usul va talablari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsiga TDYU “Fuqarolik protsessual va iqtisodiy protsessual huquqi” kafedrasi professori Zamira Esanova va “Sud, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va advokatura” kafedrasi professori Gulchexra Tulaganova taklif qilindi.
Darsda yuristning kasbiy faoliyatida yaxshi taassurot hosil qilish usul va talablari hayotiy misollar bilan batafsil tushuntirib berildi.
TDYU “Umumta'lim fanlar va madaniyat” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchi Rahmon Qo‘chqorov tomonidan mahorat darsi tashkil etildi.
“Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya” modulining “Advokat, tergov va prokuratura xodimlari hamda sudyaning kasb axloqi” mavzusida o‘tkazilgan mashg‘ulotni TDYU professori, yuridik fanlar doktori Mirodil Baratov olib bordi.
Mashg‘ulotda qonunlar va qonunosti hujjatlari asosida huquqshunoslik kasbining o‘ziga xos jihatlari, zamonaviy yuristdan talab etiladigan kasbiy va insoniy ko‘nikmalarga ta’rif va tavsif berildi.
TDYU “Umumta’lim fanlar va madaniyat” kafedrasi katta o‘qituvchisi Dilafruz Azimova tomonidan “Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya” moduli doirasida “Hamkorlar va mijozlarda yaxshi taassurot hosil qilish usul va talablari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsiga kafedra katta o‘qituvchisi Firuza Xusainova taklif qilindi.
TDYU “Umumta'lim fanlar va madaniyat” kafedrasi katta o‘qituvchisi Firuza Xusainova tomonidan "Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya" moduli doirasida "Hamkorlar va mijozlarda yaxshi taassurot hosil qilish usul va talablari" mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsiga TDYU matbuot kotibi Jahongir Haydarov taklif etildi.
Mutaxassis kasbiy tajribasidan kelib chiqib, uzoq muddatli maqsadga erishish va tizimli yondashuvni rivojlantirish zarurati, ish beruvchilar qadrlaydigan ko‘nikmalar, suhbatdoshda birinchi ijobiy taassurotni uyg‘otish vositalari haqida ma’lumot berdi.
TDYU “Umumta'lim fanlar va madaniyat” kafedrasi o‘qituvchilari Sh.Toshpo‘lotov va D.Alayeva hamda “El-yurt umidi” jamg‘armasi Axborot xizmati rahbari, Xalqaro aloqalar va protokol bo‘limi boshlig‘i lavozimida ishlagan Mirziyo Sodiqov hamkorligida, “Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya” modulidan “Hamkorlar va mijozlarda yaxshi taassurot hosil qilish usul va talablari” mavzusi bo‘yicha mahorat darsi tashkil etildi.
TDYU “Intellektual mulk huquqi” kafedrasi tashabbusi bilan talabalarning nazariy bilimlarini amaliyot bilan uzviy bog‘lash, ularning amaliy ko‘nikmalarini shakllanishida ko‘mak berish sud muhokamasi sahna ko‘rinishi (sud imitatsiyasi) tashkil etildi.
Mashg‘ulotda Toshkent viloyat sudi Iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati sudyasi Qosim Avezov ishtirok etdi.
Mahorat darsi davomida talabalar mualiflik xuquqlari va tovar belgilariga bo‘lgan huquqlarning buzilish natijasida taraflar o‘rtasida kelib chiqqan nizoni protsessual qonun normalariga muvofiq tarzda sud muhokamasida ko‘rib chiqdi.
Yakunda talabalarga sudya Q.Avezov tomonidan sud jarayonida yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tavsiyalar berildi.
TDYU Axborot-resurs markazida amerikalik madaniyatshunos va tarjimashunos Mark Eduard Riz bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor A.Xoshimxonov, “Xorijiy tillar” kafedrasi mudiri O.Toshmatov va kafedra professor-o‘qituvchilari, “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi mudiri N.Ramazanov va kafedra professor-o‘qituvchilari, iqtidorli talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Ushbu uchrashuvda Mark Riz o‘z tarjimonlik faoliyati va tajribasida uchragan qiziqarli ma'lumotlar bilan o‘rtoqlashdi.
Xurshida Abzalova ilmiy maktabi doirasida Qurolli kuchlar akademiyasining “Ijtimoiy fanlar” kafedrasi katta o‘qituvchisi, polkovnik Adxamjon Axmedov tomonidan “Jinoyat huquqi” fanidan “Harbiy xizmatni o‘tash tartibiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Leksiya davomida bo‘ysunish va harbiy shaʼnga rioya etish tartibiga qarshi jinoyatlar, harbiy xizmatni o‘tash tartibiga va harbiy mulkni saqlash va undan foydalanish tartibiga qarshi jinoyatlarga oid masalalar ko‘rib chiqildi.
TDYU “Umumtaʼlim fanlar va madaniyat” kafedrasi katta o‘qituvchisi Firuza Xusainova tomonidan "Huquqiy ko‘nikmalar va metodologiya" moduli doirasida "Huquqiy konsultatsiya va muzokaralarni muvaffaqiyatli olib borish metodikasi" mavzusida onlayn mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsiga TDYU “Maʼmuriy va moliya huquqi” kafedrasi o‘qituvchisi Maqsudjon Abduvaliyev taklif etildi.
Darsda kasbiy faoliyatda zarur bo‘ladigan muzokaralar haqida asosiy maʼlumotlar bilan tanishtirib, uning muhim ko‘nikma ekanligi, hayotda yuksalishga erishish uchun xizmat qilishi, bo‘lajak huquqshunoslar uchun o‘z faoliyatlaridan juda muhim ko‘nikma ekanligi taʼkidlandi.
TDYU “Xalqaro xususiy huquq” kafedrasi o`qituvchisi Muhammad Ali Turdialiyev tashabbusi bilan “Law and IT” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mashg‘ulotni Xitoy fanlar akademiyasi ilmiy xodimi, Dr.Ammar Younas olib bordi.
Mahorat darsida IT Law va zamonaviy huquq tendensiyalariga alohida to`xtalib o`tildi.
TDYU “Umumtaʼlim fanlar va madaniyat” kafedrasi o‘qituvchilari Sh.Toshpo‘lotov, J.Jo‘rayev, O‘.Sapayev va TDYU Yuridik klinika yetakchi mutaxassisi Muxriddin Shamsiddinov tomonidan “Huquqiy konsultatsiya va muzokaralarni muvaffaqiyatli olib borish metodikasi” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.

По инициативе преподавателя кафедры конституционного права ТГЮУ Жахонгира Бокиева в рамках дисциплины «Конституционное право» для студентов факультета публичного права в Ташкентском межрайонном экономическом суде организовано выездное занятие на тему «Судебная власть Республики Узбекистан».
На занятии студенты ознакомились с деятельностью экономических судов, а также приняли участие в судебных процессах по различным вопросам.
И.о.доцента кафедры узбекского языка и литературы ТГЮУ Насиба Ниязова приняла участие в Международной научно-практической конференции «Актуальные вопросы обучения иностранным языкам: проблемы и решения».
В онлайн-конференции приняли участие преподаватели и исследователи из университетов России, США, Монголии, ЮАР, Ирландии и Великобритании.
Н.Ниязова выступила с докладом «Роль учебных дискуссий в развитии монологической речи студентов-юристов» и получила сертификат об участии в данной конференции.
В рамках научной школы Хуршиды Абзаловой доцентом кафедры уголовно-правовых дисциплин Северо-Западного филиала Российского государственного университета правосудия, адвокатом Еленой Топильской проведен мастер-класс на тему «Иные меры уголовно-правового характера».
В ходе мастер-класса, в котором приняли участие студенты факультета уголовного правосудия, предоставлена информация о принудительных мерах медицинского характера, конфискации имущества и судебном штрафе в качестве иных мер уголовно-правового характера.
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан доцентом кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Акрамжоном Каримовым совместно с сотрудниками Академии организовано выездное занятие для студентов факультета частного права.
Тренинг «Основные направления деятельности прокуратуры и профессиональная этика работников прокуратуры» провел доктор юридических наук, профессор Фахри Рахимов.
Также в ходе занятия студенты ознакомились с учебным процессом в Академии и специальными кабинетами.
По инициативе кафедры права интеллектуальной собственности ТГЮУ проведена международная научно-практическая конференция на тему «Перспективы развития законодательства об интеллектуальной собственности», посвященная Международному дню интеллектуальной собственности.
В конференции, наряду с представителями Узбекистана, приняли участие ученые и специалисты из США, Австралии, Российской Федерации, Республики Беларусь, Казахстана, Кыргызстана.
В докладах отмечалось важность совершенствования законодательства об интеллектуальной собственности, соблюдения интересов авторов и правообладателей, а также населения.
И.о. доцента кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Минаввархон Юнусовой проведен мастер-класс на тему «Методы и требования создания положительного впечатления партнеров и клиентов».
На мастер-класс приглашены профессор кафедры гражданского процессуального и экономического процессуального права Замира Эсанова и профессор кафедры суда, правоохранительных органов и адвокатуры Гульчехра Тулаганова.
В ходе занятия разъяснены методы и требования, которые в ходе профессиональной деятельности юриста помогают производить хорошее впечатления на собеседников.
И.о. доцента кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Рахмоном Кучкоров.
Занятие по модулю «Правовые навыки и методология» на тему «Профессиональная этика адвоката, сотрудников органов следствия и прокуратуры» провел доктор юридических наук, профессор Муродил Баратов.
На занятии на основе законов и подзаконных актов представлено описание специфики профессии юриста, профессиональных и человеческих навыков, требуемых от современного юриста.
Старшим преподавателем кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Дилафруз Азимовой проведен мастер-класс на тему «Методы и требования создания положительного впечатления партнеров и клиентов».
На занятие приглашена старший преподаватель кафедры Фируза Хусаинова.
Старшим преподавателем кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Фирузой Хусаиновой в рамках модуля «Правовые навыки и методология» проведен мастер-класс на тему «Методы и требования создания положительного впечатления партнеров и клиентов».
На мастер-класс приглашен пресс-секретарь ТГЮУ Жахонгир Хайдаров.
Основываясь на своем профессиональном опыте, специалист предоставил информацию о необходимости достижения долгосрочной цели и выработке системного подхода, навыках, которые ценят работодатели, инструментах, позволяющих произвести первое положительное впечатление на собеседника.
Преподавателями кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Ш.Тошпулотовым и Д.Алаевой совместно с руководителем пресс-службы  «Эл-юрт умиди» Мирзиё Содиковым, работавшем на должности начальника отдела международных связей и протокола, организован мастер-класс в рамках модуля «Правовые навыки и методология» проведен мастер-класс на тему «Методы и требования создания положительного впечатления партнеров и клиентов».
По инициативе кафедры права интеллектуальной собственности ТГЮУ для закрепления теоретических знаний студентов на практике организован судебный процесс (имитация суда).
В занятии принял участие судья судебной коллегии по экономическим делам Ташкентского областного суда Касым Авезов.
На судебном заседании на основе норм процессуального закона студенты рассмотрели спор между сторонами, возникший в результате нарушения авторских прав и прав на товарный знак.
В завершение судья К.Авезов дал студентам рекомендации по устранению недостатков, допущенных ими в ходе судебного процесса.
В Информационно-ресурсном центре ТГЮУ состоялась встреча с американским культурологом и переводчиком Марком Эдвардом Ризом.
В ней приняли участие проректор по работе с молодежью А.Хошимхонов, заведующий кафедрой иностранных языков О.Ташматов и профессорско-преподавательский состав кафедры, заведующий кафедрой узбекского языка и литературы Н.Рамазанов и профессорско-преподавательский состав кафедры, талантливая молодежь университета.
На этой встрече Марк Риз поделился своей переводческой деятельностью и интересной информацией, с которой он столкнулся в процессе.
В рамках научной школы Хуршиды Абзаловой старшим преподавателем кафедры гуманитарных дисциплин Академии Вооруженных сил, полковником Адхамжоном Ахмедовым проведен мастер-класс по дисциплине «Уголовное право» на тему «Преступления против порядка несения военной службы».
В ходе лекции рассмотрены вопросы порядка подчиненности и соблюдения воинской чести, порядка прохождения военной службы и порядка сохранности или эксплуатации военного имущества.
Старшим преподавателем кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры Фирузой Хусаиновой в рамках модуля «Правовые навыки и методология» на платформе ZOOM организован мастер-класс на тему «Методика юридической консультации и успешного ведения переговоров».
На мастер-класс приглашен преподаватель кафедры административного и финансового права Максуджон Абдувалиев.
На занятии представлена информация о переговорах, необходимых для профессиональной деятельности. Отмечено, что этот важный навык служит для достижения успеха.
По инициативе преподавателя кафедры международного частного права ТГЮУ Мухаммада Али Турдиалиева организован мастер-класс на тему «Право и информационные технологии».
Занятие провел научный сотрудник Китайской академии наук доктор Аммар Юнас. На мастер-классе особое внимание уделено IT-праву и современным тенденциям в праве.
Преподаватели кафедры общеобразовательных дисциплин и культуры ТГЮУ Ш.Тошпулотов, Ж.Джураев, У.Сапаев и ведущий специалист Юридической клиники Мухриддин Шамсиддинов организовали мастер-класс на тему «Юридическая консультация и методика успешных переговоров».