“Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition — 2023” tanlovining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilgi tanlovning global raundlarida dunyoning 100 dan ortiq mamlakatidan 120 ta jamoa ishtirok etmoqda. Ushbu xalqaro tanlovda Toshkent davlat yuridik universiteti jamoasi yurtimiz sharafini himoya qilmoqda.
Jamoamizning global raundlardagi ilk raqibi Iroqdagi Amerika universiteti jamoasidir.
Ma’lumot uchun: “Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition” sud jarayonlari bo‘yicha 1960-yildan beri o‘tkazib kelinayotgan dunyodagi eng katta xalqaro tanlovlardan biri bo‘lib, unda 100 ta mamlakatdan huquqshunoslik yo‘nalishidagi 700 ga yaqin ta’lim muassasasi g‘oliblik uchun bellashadi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xalqaro sudidagi ikki mamlakat o‘rtasidagi nizo simulyatsiyasi tarzida ingliz tilida o‘tkaziladigan bahslarda 2000 nafarga yaqin talaba ishtirok etadi.

Начался Jessup Moot — 2023
В глобальных этапах конкурса этого года принимают участие 120 команд из более чем 100 стран мира. На этом международном конкурсе команда Ташкентского государственного юридического университета защищает честь нашей страны.
Первым соперником нашей команды в глобальных раундах стала команда Американского университета в Ираке.
Для справки: Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition — 2023 является одним из крупнейших в мире конкурсов судебных процессов по международному праву, который проводится с 1960 года. В нем принимают участие около 700 вузов по направлению «юриспруденция» из 100 стран. В дебатах, которые пройдут на английском языке в форме симуляции спора между двумя странами в Международном суде ООН, примут участие около 2000 студентов.