Targʻibot poyezdi: 130 dan ortiq uchrashuvda 20 mingdan ziyod aholi qamrab olindi
Adliya vazirligi tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasini aholi orasida keng targʻib qilish, Bosh qomusimizda belgilangan normalarning mazmun-mohiyatini fuqarolarimizga yetkazish hamda yoshlarning huquqiy bilimlarini oshirish maqsadida oʻtkazilgan “Targʻibot poyezdi” loyihasi yakunlandi.
“Targ‘ibot poyezdi” loyihasi doirasida Toshkent davlat yuridik universitetining 14 nafar professor-o‘qituvchisi va 71 nafar iqtidorli talabasidan iborat targʻibot guruhlari mamlakatimiz bo‘ylab — Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va 12 ta viloyatda targʻibot tadbirlarini o‘tkazdi.
Shuningdek, mazkur tadbirlarda targ‘ibot guruhlari bilan birga hududiy adliya organlari xodimlari ham faol ishtirok etdi.
Targʻibot guruhlari mamlakatimiz boʻylab 60 dan ortiq taʼlim muassasasi, 20 dan ortiq mehnat jamoalari, 15 dan ortiq korxona va tashkilotlar, 10 dan ortiq mahallalar, 20 ga yaqin harbiy qismlar, istirohat bogʻlari va tibbiyot muassasalariga tashrif buyurib, aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, konstitutsiyaviy bilim va koʻnikmalarini oshirishga oʻz hissasini qoʻshdi. Loyiha doirasida “Tengdosh-tengdoshga” tamoyili asosida 130 dan ortiq uchrashuv tashkil etilib, ularda 20 ming nafardan ziyod aholi, shu jumladan, yoshlar qamrab olindi.
Oʻtkazilgan davra suhbatlari, seminarlar va uchrashuvlarda ishtirokchilarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar va yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizdagi normalarning mazmun-mohiyati, ularning davlat va jamiyat rivojidagi ahamiyati haqida batafsil maʼlumot berilib, ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javob qaytarildi.
Shuningdek, ishtirokchilarning huquqiy savodxonligini sinovdan oʻtkazish maqsadida turli tanlov, viktorina va quiz-testlar oʻtkazilib, ularning gʻolib va sovrindorlari esdalik sovgʻalari, badiiy va yuridik adabiyotlar bilan taqdirlandi.
Bir soʻz bilan aytganda, “Targʻibot poyezdi” loyihasi aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, konstitutsiyaviy bilim va koʻnikmalarini oshirish bilan birga, ularda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, yurt kelajagi va Vatan ravnaqi uchun daxldorlik tuygʻularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

Поезд пропаганды: на более чем 130 встречах приняли участие свыше 20 тысяч человек
Проект «Поезд пропаганды», проведенный Министерством юстиции совместно с Ташкентским государственным юридическим университетом с целью широкого разъяснения среди населения новой редакции Конституции Республики Узбекистан, доведения до граждан сущности и содержания норм Основного закона, а также повышения правовых знаний молодежи, завершен.
В рамках проекта «Поезд пропаганды» агитационные группы, состоящие из 14 преподавателей и 71 талантливого студента Ташкентского государственного юридического университета, провели информационно-разъяснительные мероприятия по всей стране — в Республике Каракалпакстан, городе Ташкент и 12 областях.
Кроме того, в данных мероприятиях активное участие приняли сотрудники территориальных органов юстиции.
Группы посетили более 60 образовательных учреждений, свыше 20 трудовых коллективов, более 15 предприятий и организаций, свыше 10 махаллей, около 20 воинских частей, а также парки отдыха и медицинские учреждения, внося свой вклад в повышение правовой грамотности населения, особенно молодежи, а также их конституционных знаний и навыков.
В рамках проекта по принципу «равный — равному» было организовано более 130 встреч, в которых приняли участие свыше 20 тысяч человек, включая молодежь.
Во время проведенных круглых столов, семинаров и встреч участникам подробно разъяснены конституционные реформы, осуществляемые в нашей стране, а также суть и значение норм новой редакции Конституции, их роль в развитии государства и общества. Участники получили ответы на интересующие их вопросы.
Кроме того, с целью проверки правовой грамотности участников были организованы различные конкурсы, викторины и квиз-тесты, победители и призеры которых были награждены памятными подарками, художественной и юридической литературой.
Одним словом, проект «Поезд пропаганды» способствовал не только повышению правовой грамотности населения, особенно молодежи, и укреплению их конституционных знаний и навыков, но и развитию чувства сопричастности к проводимым в стране реформам, будущему Родины и процветанию страны.