Xalqaro faoliyat Talabalar hayoti Qabul 2025 SDG
Targʻibot poyezdi: 130 dan ortiq uchrashuvda 20 mingdan ziyod aholi qamrab olindi
Adliya vazirligi tomonidan Toshkent davlat yuridik universiteti bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasini aholi orasida keng targʻib qilish, Bosh qomusimizda belgilangan normalarning mazmun-mohiyatini fuqarolarimizga yetkazish hamda yoshlarning huquqiy bilimlarini oshirish maqsadida oʻtkazilgan “Targʻibot poyezdi” loyihasi yakunlandi.
“Targ‘ibot poyezdi” loyihasi doirasida Toshkent davlat yuridik universitetining 14 nafar professor-o‘qituvchisi va 71 nafar iqtidorli talabasidan iborat targʻibot guruhlari mamlakatimiz bo‘ylab — Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va 12 ta viloyatda targʻibot tadbirlarini o‘tkazdi.
Shuningdek, mazkur tadbirlarda targ‘ibot guruhlari bilan birga hududiy adliya organlari xodimlari ham faol ishtirok etdi.
Targʻibot guruhlari mamlakatimiz boʻylab 60 dan ortiq taʼlim muassasasi, 20 dan ortiq mehnat jamoalari, 15 dan ortiq korxona va tashkilotlar, 10 dan ortiq mahallalar, 20 ga yaqin harbiy qismlar, istirohat bogʻlari va tibbiyot muassasalariga tashrif buyurib, aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, konstitutsiyaviy bilim va koʻnikmalarini oshirishga oʻz hissasini qoʻshdi. Loyiha doirasida “Tengdosh-tengdoshga” tamoyili asosida 130 dan ortiq uchrashuv tashkil etilib, ularda 20 ming nafardan ziyod aholi, shu jumladan, yoshlar qamrab olindi.
Oʻtkazilgan davra suhbatlari, seminarlar va uchrashuvlarda ishtirokchilarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar va yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizdagi normalarning mazmun-mohiyati, ularning davlat va jamiyat rivojidagi ahamiyati haqida batafsil maʼlumot berilib, ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javob qaytarildi.
Shuningdek, ishtirokchilarning huquqiy savodxonligini sinovdan oʻtkazish maqsadida turli tanlov, viktorina va quiz-testlar oʻtkazilib, ularning gʻolib va sovrindorlari esdalik sovgʻalari, badiiy va yuridik adabiyotlar bilan taqdirlandi.
Bir soʻz bilan aytganda, “Targʻibot poyezdi” loyihasi aholi, ayniqsa, yoshlarning huquqiy savodxonligi, konstitutsiyaviy bilim va koʻnikmalarini oshirish bilan birga, ularda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, yurt kelajagi va Vatan ravnaqi uchun daxldorlik tuygʻularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
So`ngi yangiliklar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-dekabrdagi “Iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimi va faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4910-son qarorida ko‘zda tutilgan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Toshkent davlat yuridik universiteti bilan hamkorlikda bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, TDYU huzuridagi M.S.Vosiqova nomidagi akademik litseyda ingliz tili fanidan “Law and Society” mavzusida Toshkent davlat yuridik universiteti Xorijiy tillar kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchi Umida Xaydarova tomonidan mahorat darsi tashkil etildi. Mashg‘ulot davomida o‘quvchilarning til ko‘nikmalarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilib, huquqiy mavzular asosida so‘z boyligini kengaytirish, og‘zaki nutqni rivojlantirish, fikrni mantiqiy va asosli bayon etish ko‘nikmalari shakllantirildi. Interaktiv muhokamalar, savol-javoblar va amaliy vaziyatlar orqali tinglab tushunish hamda tanqidiy fikrlash kompetensiyalari mustahkamlandi. *** Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari tomonidan Germaniyaning Regensburg universiteti yuridik fakulteti talabalari uchun “Raqamli asrda ta’lim oluvchilarning vaqtni boshqarish kompetensiyalariga smartfonlarning ta’siri” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi. Professor Mixaela Trenner-Xaberkorn bilan hamkorlikda tashkil etilgan mashg‘ulotni TDYU Xorijiy tillar sho‘basi professori v.b. Sarvar Akobirova, kafedra dotsenti v.b. Muyassarxon Baxriddinova hamda Huquq, jamiyat va madaniyat sho‘basi professori Minavvarxon Yunusova olib bordi. Mahorat darsida smartfon va raqamli qurilmalarning ta’lim jarayoni, diqqatni jamlash, rejalashtirish va vaqtni oqilona taqsimlashga ta’siri, zamonaviy vaqtni boshqarish usullari, raqamli intizomni shakllantirish, o‘quv jarayonida texnologiyalardan unumli foydalanish masalalari muhokama qilindi. *** Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi o‘qituvchilari O. Saidov, Sh. Abdussatorov hamda A. Mo‘minov tashabbusi bilan Xalqaro huquq va qiyosiy huquqshunoslik fakulteti talabalari uchun mahorat darsi tashkil etildi. Mashg‘ulotni Marmara universiteti professori Can Yoney olib bordi. Mahorat darsida xalqaro ommaviy huquq va xalqaro xususiy huquq sohalaridagi dolzarb masalalar, ushbu yo‘nalishlarda ko‘p yillik amaliy tajriba, shuningdek, Turkiya Respublikasi va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik hamda ularning xalqaro munosabatlardagi o‘rni va roli yuzasidan atroflicha fikr almashildi. *** Toshkent davlat yuridik universiteti “Karyera” klubi tomonidan talabalarning xorijiy oliy ta’lim muassasalarida tahsil olish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida “TOP universitetlarga grant yutish sirlari” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi. Mashg‘ulotni TDYU o‘qituvchisi va PhD tadqiqotchisi, Sidney universiteti magistratura bitiruvchisi, ko‘plab xalqaro grantlar sohibasi hamda 20 ga yaqin davlatlarda xalqaro tajribaga ega mutaxassis Munisa Rayimova olib bordi. Mahorat darsi davomida ishtirokchilarga nufuzli xorijiy universitetlarga grant topish va ularga to‘g‘ri ariza topshirish tartibi, kuchli motivatsion xat yozish bo‘yicha amaliy tavsiyalar, suhbat jarayonida o‘zini munosib tarzda namoyon etish usullari hamda muvaffaqiyatli stipendiatlarning real tajriba va maslahatlari taqdim etildi.