Toshkent davlat yuridik universitetining Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi hamda Intellektual mulk huquqi kafedrasi tashabbusi bilan “Intellektual mulkni huquqiy tartibga solish muammolari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Xalqaro intellektual mulk kuni munosabati bilan 2022 — 2026-yillarda O‘zbekiston Respublikasida intellektual mulk sohasini rivojlantirish strategiyasiga muvofiq o‘tkazilgan anjumanda San’atkor, ijodkor va ijrochilarning mualliflik huquqlarini himoya qilish palatasi, Patent vakillari assotsiatsiyasi, “Legalmax” yuridik firmasi vakillari hamda Oksford universiteti Regents Park kolleji, Brunel London universiteti (Buyuk Britaniya), Akademik A.Buketov nomidagi Qarag‘anda universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti professor-o‘qituvchilari va xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining yangi tahriri muhokama qilinib, bugungi kunda internetda mualliflik huquqining buzilishi, parallel importni tartibga solish muammolari, intellektual mulkning konstitutsiyaviy-huquqiy asoslari, bozorlardagi intellektual huquqlarning buzilishi masalalari bo‘yicha fikr-mulohaza almashildi.
Mazkur konferensiya doirasida tashkilotchilar tomonidan materiallar to‘plami (tezislar) nashr etilishi rejalashtirilgan. To‘plamda ilmiy materiallarini chop etishni istaganlar maqola va tezislarini 15-mayga qadar TDYU Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi o‘qituvchisi Shohruhbek Tillaboyev (@Shohruh_TM Telegram manzili) ga yuborishi kerak.

Обсуждены проблемы правого регулирования интеллектуальной собственности
По инициативе кафедры международного права и прав человека, кафедры интеллектуальной собственности Ташкентского государственного юридического университета организована международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы правого регулирования интеллектуальной собственности».
В конференции, организованной в соответствии со Стратегией развития сферы интеллектуальной собственности в Республике Узбекистан на 2022 — 2026 годы в связи с Международным днем интеллектуальной собственности, приняли участие представители Палаты по защите авторских прав работников искусства, творческих деятелей и исполнителей Республики Узбекистан, Ассоциации патентных поверенных, юридической фирмы «Legalmax», преподаватели Лондонского Университета Брунеля (Великобритания), колледжа Риджентс-Парк Оксфордского университета, Карагандинского университета имени А.Букетова, Ташкентского государственного юридического университета, а также зарубежные эксперты.
На международной конференции обсуждена новая редакция Гражданского кодекса Республики Узбекистан, а также состоялся обмен мнениями по вопросам нарушения авторских прав в интернете, проблемам регулирования параллельного импорта, конституционно-правовым основам интеллектуальной собственности, нарушения интеллектуальных прав на рынках.
В рамках данной конференции планируется публикация сборника материалов (тезисов). Желающие могут отправить свои работы до 15 мая преподавателю кафедры международного права и прав человека Тиллабоеву Шохрухбеку по телеграм-адресу https://t.me/Shohruh_TM.