18-dekabr — “Avtomobilsiz kun”
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-fevraldagi ““O‘zbekiston — 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoniga ko‘ra keng jamoatchilik vakillari va ekofaollarning ekologiyaga avtomobillar chiqindi gazlarining zararli ta’sirini kamaytirish maqsadida Toshkent shahrida har oyning bir ish kuni davomida avtomobillar harakatlanishini (jamoat transportlari, maxsus va shoshilinch yordam xizmatlaridan tashqari) qisqartirishga qaratilgan “Avtomobilsiz kun” jamoatchilik loyihasi amalga oshiriladi.
Shu munosabat bilan 18-dekabr kuni Toshkent shahrida “Avtomobilsiz kun” jamoatchilik loyihasi o‘tkaziladi.
“Avtomobilsiz kun” jamoatchilik loyihasida vazirlik, idoralar, xo‘jalik birlashmalari va Toshkent shahar hokimligining rahbar va mas’ul xodimlari ish joyiga jamoat transportida kelib, namuna ko‘rsatib borishi belgilandi.

December 18 – Car-Free Day
In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated February 21, 2024, "On the State Program for the Implementation of the Uzbekistan-2030 Strategy in the 'Year of Youth Support and Entrepreneurship,'" a public initiative titled "Car-Free Day" will take place on December 18 in Tashkent. This initiative, proposed by representatives of the public and eco-activists, is aimed at reducing the use of personal vehicles (excluding public transport, special, and emergency services) in Tashkent for one working day each month in order to minimize the negative environmental impact of car emissions.
As part of the "Car-Free Day" public initiative, all senior officials and employees of republican and local executive bodies located in Tashkent are instructed to set an example by commuting to work using public transportation.