O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2021-yil 12-fevralda o‘tkazilgan O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi hay’atining kengaytirilgan majlisida sohaga oid qator topshiriqlar belgilab berilgan edi.
Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta’minlash yuzasidan Toshkent davlat yuridik universiteti rektori Rahimjon Xakimov boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan Yunusobod tumani prokurori Habibulla Mirsoatov rahbarligida huquqni muhofaza qiluvchi organlari rahbarlari bilan 2-sektor shtabida ilmiy-amaliy uchrashuv o‘tkazildi.
TDYU tomonidan poytaxtimizning Yunusobod tumanidagi jinoyatchilik holati, tuzilishi, dinamikasi, uning sabab, shart-sharoit va omillarini ilmiy tadqiq etish, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishning mahallabay uslubini yaratish hamda bu borada huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ilmiy-uslubiy ko‘maklashish maqsadida o‘tkazilgan tadbirda ilm va amaliyotni uyg‘unlashtirish orqali tumandagi kriminogen vaziyatni yaxshilash yuzasidan chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish va uning aniq maqsadli ijrosini ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib olindi.

В Юнусабаде будет разработан план мероприятий по улучшению криминогенной обстановки
На расширенном заседании коллегии министерства внутренних дел Республики Узбекистан, состоявшемся 12 февраля 2021 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиеева, был определен ряд задач, касающихся данной сферы.
Для обеспечения выполнения этих поручений рабочей группой во главе с ректором Ташкентского государственного юридического университета Рахимжоном Хакимовым под руководством прокурора Юнусабадского района Хабибуллы мирсоатова была проведена научно-практическая встреча с руководителями правоохранительных органов в штабе сектора 2.
Научное исследование ТГЮУ состояния, структуры, динамики преступности в Юнусабадском районе столицы, ее причин, условий и факторов, в рамках мероприятия, проведенного в целях создания махалляйского стиля профилактики правонарушений и борьбы с преступностью, а также научно-методического содействия правоохранительным органам в этом вопросе, была достигнута договоренность о сотрудничестве в осуществлении системной работы по разработке плана мероприятий по улучшению криминогенной ситуации в районе путем гармонизации науки и практики и обеспечения ее четкого целенаправленного выполнения.