Toshkent davlat yuridik universiteti “Konstitusiyaviy huquq” kafedrasi tashabbusi bilan O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yurist Habibulla Mullaberdiyorovich Abdualiyev tavalludining 90 yilligi munosabati bilan o‘tkazilayotgan tadbir 12-dekabr 10:30 da TDYU 3-bino 221-xonada bo‘lib o‘tadi.
Yuridik fanlari nomzodi, dotsent Habibulla Abdualiyevning ilmiy faoliyati va tajribalarini o‘rganish, ustoz-yuristning faoliyati xususida yoshlarga ma’lumot berish maqsadida tashkil etiladigan davra suhbatida davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, olimlar, professor-o‘qituvchilar, Habibulla Mullaberdiyorovichning shogirdlari va talabalar ishtirok etadi.
Ma’lumot uchun: Habibulla Mullaberdiyorovich Abdualiyev 1932-yil 26-oktabrda Toshkent shahrida ziyoli oilasida tug‘ildi. H.Abdualiyevning padari buzrukvorlari Alimov Mullaberdiyorxon o‘z davrining ziyoli insoni bo‘lgan.
Ustoz Habibulla Abdualiyev to‘g‘riso‘z, fidoiy, o‘z kasbiga jonkuyar va o‘ta mas’uliyatli inson edi.
1955—1960-yillarda O‘rta Osiyo davlat universitetining yuridik fakultetida tahsil olgan va ayni bir vaqtning o‘zida shu fakultetning uslubchisi vazifasida o‘z mehnat faoliyatini boshlagan.
1959—2002-yillar davomida Toshkent davlat universitetining yuridik fakultetida Ma’muriy va moliya huquqi kafedrasi laboranti, o‘qituvchisi, katta o‘qituvchisi, “Davlat huquqi va boshqaruvi” kafedrasi dotsenti, yuridik fakulteti dekan o‘rinbosari lavozimlarida faoliyat ko‘rsatdi.
1983-yilda unga “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yurist” unvoni berildi.
Habibulla Abdualiyev tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Davlat huquqi masalalariga bag‘ishlangan 40 dan ortiq maqolalar, kitoblar va metodik qo‘llanmalar yozilgan. Ularda davlat organlari, deputatlarning huquq va burchlari, davlatlarning suveren huquqlari, Konstitutsiya va qonunning ustuvorligi, mustaqil davlatning bosh qonuni, saylov tizimlari, saylov huquqi, xalq deputatlari, davlat organlari tushunchasi va tizimi, Konstitutsiyaviy huquq va uning dasturi kabi mavzular yoritilgan.
Habibulla Abdualiyev tahsil olgan va hayotda o‘z o‘rnini topgan bir qancha shogirdlari respublikamiz turli yo‘nalishlarida va huquqni muhofaza qiluvchi idoralarida faol mehnat qilishmoqda.

Будет организован круглый стол на тему «Вклад Хабибуллы Муллабердиёровича в юриспруденцию»
По инициативе кафедры конституционного права Ташкентского государственного юридического университета 12 декабря в 10:30 состоится мероприятие по случаю 90-летия со дня рождения заслуженного юриста Узбекистана Хабибуллы Муллабердиёровича Абдуалиева.
В круглом столе, организованном в целях изучения научной деятельности и опыта кандидата юридических наук, доцента Хабибуллы Абдуалиева, информирования молодежи о работе наставника-юриста, примут участие представители государственных и общественных организаций, ученые, профессора, студенты и ученики Хабибуллы Муллабердиёровича.
Для справки: Хабибулла Муллабердиёрович Абдуалиев родился 26 октября 1932 года в городе Ташкенте в интеллигентной семье. Отец Х.Абдуалиева Алимов Муллабердиёрхон был представителем интеллигенции своего времени.
Устоз Хабибулла Абдуалиев был честным, самоотверженным, увлеченным своей профессией и очень ответственным человеком.
В 1955-1960 годах он учился на юридическом факультете Среднеазиатского государственного университета, и в это же время начал свою трудовую деятельность на должности методиста факультета.
В 1959-2002 годах работал лаборантом, преподавателем, старшим преподавателем кафедры административного и финансового права, доцентом кафедры государственного права и управления, заместителем декана юридического факультета Ташкентского государственного университета.
В 1983 году ему было присвоено звание «Заслуженный юрист Республики Узбекистан».
Хабибулла Абдуалиев написал более 40 статей, книг и методических пособий по Конституции Республики Узбекистан, вопросам государственного права. Они охватывают такие темы, как государственные органы, права и обязанности депутатов, суверенные права государств, Конституция и правовое государство, основной закон независимого государства, избирательные системы, избирательное право, народные депутаты, понятие и система государственных органов, конституционное право и его программа.
Несколько учеников Хабибуллы Абдуалиева ведут активную деятельность в различных направлениях и правоохранительных органах нашей республики.