“E-qaror” — qulay, oson va shaffof
Xabaringiz bor, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 14-apreldagi 218-son qarori bilan hokimlar tomonidan hujjatlar qabul qilish jarayonini butunlay elektron shaklda amalga oshirilishi nazarda tutuvchi “E-qaror” elektron tizimi ishga tushirildi.
“E-qaror” elektron tizimi ishga tushirish orqali:
birinchidan, har bir qabul qilinayotgan hujjatning qonuniyligini qatʼiy nazoratga olish imkoni yaratildi. Hujjat qabul qilish bilan barcha jarayonlar (loyihani ishlab chiqish, kelishish, imzolash, raqam berish va eʼlon qilish) elektron tizim orqali amalga oshirilmoqda. Bu jarayon adliya organlari tomonidan monitoring qilib borilmoqda;
ikkinchidan, hokimlarning hujjat qabul qilish bilan bogʻliq faoliyatida shaffoflik kuchaytirildi. Qabul qilingan hujjatlar doimiy ravishda eʼlon qilib borilmoqda va shu orqali ularning qanchalik asosli ekanini har bir fuqaro kuzatib borish imkoniga ega boʻldi;
uchinchidan, hokimlar tomonidan qabul qilinadigan hujjatlarning elektron tizim orqali amalga oshirilishi hozirgi kunda ayrim hollarda kuzatilayotgan oʻtib ketgan sana bilan qaror qabul qilish, hujjat ilovalarini almashtirib qoʻyish va shu kabi noqonuniy ishlarning oldini olmoqda;
toʻrtinchidan, hokimlarning “E-qaror” elektron tizimi orqali qabul qilinadigan hujjatlar (qonun hujjatlari bilan uchinchi shaxslarga tarqatilishi cheklangan hujjatlardan tashqari) avtomatik ravishda mazkur hokimliklarning rasmiy veb-saytlarida va Qonun hujjatlari maʼlumotlari milliy bazasi axborot tizimi — “LexUZ”da eʼlon qilinmoqda.
“E-qaror” elektron tizimi dastlab, 2021-yil yanvar-may oylarida Qashqadaryo viloyatida eksperiment tariqasida sinovdan oʻtkazildi.
Eksperiment davomida tizim yanada takomillashtirilib, 2021-yil 1-iyuldan respublikadagi barcha hokimliklar faoliyatiga joriy etildi.
Adliya vazirligi tomonidan “E-qaror” elektron tizimidan tashqari qabul qilinadigan hokimlar qarorlarini haqiqiy emas deb topish hamda bunday qarorlarni amalga kiritgan mansabdor shaxslarga javobgarlikni belgilash boʻyicha tegishli loyihalar ishlab chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-dekabrdagi “Yangi Oʻzbekiston maʼmuriy islohotlari doirasida respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga koʻra, 2023-yil 1-yanvardan sinov tariqasida Adliya vazirligi tizimida idoraviy buyruq, qaror va farmoyishlarni “E-qaror” elektron tizimi orqali qabul qilish va eʼlon qilish amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.

"E-qaror" - convenient, easy, transparent
As you know, by a Government Decree dated April 14, 2020, the E-qaror electronic system was launched, which provides for the adoption of documents by khokims in full electronic form.
With the help of the electronic system "E-qaror":
firstly, it became possible for strict control over ensuring the legality of each adopted document. All processes related to the acceptance of documents (project development, approval, signing, numbering and publication) are carried out using an electronic system. Monitoring of this process is carried out by the justice authorities;
secondly, transparency in activities related to the adoption of documents by khokims has been strengthened. The adopted documents are regularly published and through this every citizen has the opportunity to monitor how well they are justified;
thirdly, the implementation of the process of accepting documents by khokims through the electronic system prevents retroactive adoption of resolutions, replacement of attachments to documents and other illegal actions that are observed in some cases;
fourthly, documents accepted by khokims through the electronic system "E-qaror" (except for documents whose distribution to third parties is limited by legislative documents) are automatically published on the official websites of khokimiyats and the National Database of Legislation - LexUZ.
The electronic system "E-qaror" from January to May 2021 was experimentally tested in the Kashkadarya region.
The Ministry of Justice has developed documents on invalidating the decisions of khokims, which were taken bypassing the electronic system "E-qaror" and establishing responsibility for the relevant officials.
Also, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 21, 2022 “On measures to implement the administrative reforms of New Uzbekistan”, from January 1, 2023, as an experiment, the system of the Ministry of Justice introduced the practice of accepting and publishing departmental orders, resolutions and orders through the electronic system “E- qaror".
Now, orders relating to the general activities of Tashkent State University of Law will also be published through the electronic system "E-qaror".