Mashg‘ulotda maxsus Mobil tergov laboratoriya va undan foydalanish bo‘yicha tushunchalar berildi.
Toshkent viloyati yuridik texnikumida TDYU “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi o‘qituvchilari tomonidan G‘afur G‘ulom ijodiga bag‘ishlangan uchrashuv tashkil etildi.
Unda kafedra professor-o‘qituvchilari N.Niyozova, R.Matenov, U.Pulatova va A.Fattaxova tomonidan G‘afur G‘ulom hayoti va ijodi, universitetda uning merosini aholi va yoshlar orasida targ‘ib qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, kafedrada faoliyat yuritayotgan “ЮриторЪ” to‘garagi faoliyati haqida ma'lumot berildi.
TDYU professor-o‘qituvchilari va talabalari uchun xalqaro arbitraj sohasida ko‘p yillik tajribaga ega, Kanada advokatlar Assotsiatsiyasi a’zosi, “Legal writing Blog” yaratuvchisi Mariam Sears ishtirokida “Honing the writing skills with the help of Blogs” nomli mahorat darsi o‘tkazildi.
Mashg‘ulot davomida Mariam Sears tomonidan yozma nutqni shakllantirishda zamonaviy metodlar, rasmiy va norasmiy yozishmalarda tegishli atamalarining o‘rni, xalqaro nizolarni hal etish tartibi xususida ma’lumot berildi.
TDYU “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi tomonidan “O‘zbekiston jinoyat-protsessual qonunchiligini takomillashtirish istiqbollari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari to‘plami chop etildi.
Mazkur to‘plam joriy yilning 31-mart kuni bo‘lib o‘tgan shu nomdagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallarini o‘z ichiga olgan.
To‘plamda nashr etilgan maqolalar Google Scholar platformasida indekslanadi va ularga maxsus DOI raqami beriladi.
TDYU "Xorijiy tillar" kafedrasi katta o‘qituvchisi Umida Xaydarova Toshkentdagi Yoju Texnika instituti tomonidan tashkil etilgan xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.
Oliy ta’limda ingliz tilining roliga bag‘ishlangan anjumanda xorijiy va mahalliy mutaxassislar, olimlar qatnashid.
Konferensiyada U.Haydarova “There is no secret to success” mavzusida taqdimotni namoyish etdi va sertifikat bilan taqdirlandi.
TDYU “Jinoyat protsessual huquqi” kafedrasi tomonidan Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti va Volgograd davlat universiteti bilan hamkorlikda “Axborot jamiyati globallashuvi sharoitida jinoyatchilikka qarshi kurashish strategiyasi” mavzusida onlayn xalqaro konferensiya tashkil etildi.
Unda TDYU talabalari ham o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etib, tengdoshlari bilan fikr va tajriba almashish imkoniga ega bo‘ldi.
TDYU “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi dotsenti vazifasini bajaruvchi Nasiba Niyozova tashabbusi bilan magistrantlar uchun “Huquqiy fanlarni o‘qitish. Pedagogik amaliyot” fani doirasida “Yuridik OTMda zamonaviy pedagog kasbiy mahoratining o‘rni” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Mashg‘ulotni  Tojikiston davlat yuridik, biznes va siyosat universiteti “Sud huquqi va prokuratura nazorati” kafedrasi dotsenti, yuridik fanlari nomzodi Alisher Muxitdinov olib bordi.
Dars davomida huquqning zamonaviy tendensiyalari, yuqori malakali yuridik kadrlar tayyorlashda zamonaviy o‘qituvchi mahoratining o‘rni va pedagogik jarayonning psixologik xususiyatlari muhokama qilindi.
TDYU “Xorijiy tillar” kafedrasi tomonidan “Chet tillar o‘qitish metodikasi hamda tarjimashunoslik nazariyasi” mavzusida onlayn davra suhbati o‘tkazildi.
Anjumanda Toshkent davlat yuridik universiteti hamda O‘zbekistan davlat jahon tillari universitetining metodika hamda tarjimashunoslik sohalarida faoliyat yuritib kelayotgan professorlari ma’ruza qildi.
Davra suhbatida o‘qitishning zamonaviy metodlari hamda tarjimashunoslikning dolzarb muammolari muhokama qilindi.
TDYU “Xorijiy tillar” kafedrasi professor-o'qituvchilari tomonidan Axborot-resurs markaziga umumiy ingliz tili va mutaxassislikka oid kitoblar sovg‘a qilindi.
TDYU “Fuqarolik protsessual va iqtisodiy protsessual huquqi “kafedrasi tomonidan “Iqtisodiy protsessual qonunchilikni takomillashtirish (O‘zbekiston va Qozog‘iston qonunchiligi tahlili)” mavzusida xalqaro ilmiy-nazariy davra suhbati tashkil etildi.
2021-yilga mo‘ljallangan xalqaro reytinglar va indekslarni yaxshilash bo‘yicha tadqiqot rejasi doirasida o‘tkazilgan tadbirda TDYU, M.Auezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston davlat universiteti professor-o‘qituvchilari, Toshkent shahar prokuraturasi, Bosh prokuratura akademiyasi, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi, Yuristlar malakasini oshirish markazi mutaxassislari, shuningdek, Yuridik kadrlarni xalqaro standartlar bo‘yicha professional o‘qitish markazi tinglovchilari ishtirok etdi.
TDYU “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi o‘qituvchilari hamda “HI-TECH BANK” hamkorligida “Bank tizimida korrupsiyani oldini olish va jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi ichki nazorat tizimini takomillashtirish masalalari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
TDYU “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi hamda universitet qoshidagi akademik litsey professor-o‘qituvchilari ishtirokida “Jinoyat-protsessual qonunchiligini takomillashtirish” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Anjuman davomida jinoyat-protsessual huquqiga doir o‘quv-qo‘llanma va darsliklar ishlab chiqilishiga kelishib olindi.
Yunusobod tumani 5-maktab bitiruvchilari uchun TDYU “Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan mahorat darsi tashkil etildi.
“Huquqiy bilim” mavzusida o‘tkazilgan mashg‘ulotda bitiruvchi o‘quvchilarga kafedra professor-o‘qituchilari muallifligida chop etilgan monografiya, risola, o‘quv qo‘llanma hamda darsliklar sovg‘a qilindi.
TDYU qoshidagi Akademik litseyda “Jinoyat-prosessual huquqi va uning akademik litsey o‘quvchilari uchun ahamiyati” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
“Jinoyat-protsessual huquqi” kafedrasi o‘qituvchilari tomonidan o‘tkazilgan mashg‘ulotda o‘quvchilarning mavzu yuzasidan berilgan savollariga javob qaytarildi.

Преподаватели кафедры трудового права ТГЮУ М.Каримжонов, Л.Рахимкулова, А.Хакбердиев, М.Хожабеков, Н.Юсупов приняли участие в подготовке разъяснительных роликов медиацентра Министерства юстиции, целью которых является разъяснение гражданам проблем, связанных с трудовым законодательством.
Научно-правовой школой кафедры криминалистики и судебной экспертизы ТГЮУ при участии старших следователей ГУВД Халилова Шохруха и Каххарова Шерзода организован мастер-класс на тему «Техническое обеспечение расследования преступлений».
На занятии предоставлена информация о Мобильной криминалистической лаборатории и методах ее использования.
В юридическом техникуме Ташкентской области преподаватели кафедры узбекского языка и литературы ТГЮУ провели мероприятие, посвященное творчеству Гафура Гуляма.
Преподаватели кафедры Н.Ниязова, Р.Матенов, У.Пулатова и А.Фаттахова предоставили информацию о жизни и творчестве Гафура Гуляма, работе университета по пропаганде среди населения и молодежи наследия писателя, а также деятельности кружка «ЮриторЪ», действующего при кафедре.
Для преподавателей и студентов ТГЮУ с участием члена Канадской ассоциации юристов, создателя Legal Writing Blog с многолетним опытом работы в сфере международного арбитража Мариам Сирс проведен мастер-класс на тему "Honing the writing skills with the help of Blogs".
В ходе мастер-класса Мариам Сирс предоставила информацию о современных методах формирования письменной речи, роли соответствующих терминов в официальной и неофициальной переписке, порядке разрешения международных споров.
Опубликован сборник материалов международной научно-практической конференции «Перспективы совершенствования уголовно-процессуального законодательства Узбекистана», проведенной кафедрой уголовно-процессуального права ТГЮУ.
В сборник вошли материалы одноименной международной научно-практической конференции, которая прошла 31 марта этого года.
Статьи, опубликованные в сборнике, будут проиндексированы на платформе Google Scholar, им будет присвоен уникальный номер DOI.
Старший преподаватель кафедры иностранных языков ТГЮУ Умида Хайдарова приняла участие в международной конференции, организованной Техническим институтом Ёджу в Ташкенте.
В конференции, посвященной роли английского языка в в высшем образовании, приняли участие ведущие зарубежные и отечественные специалисты, ученые.
Умида Хайдарова выступила с презентацией «There is no secret to success» и получила сертификат.
Кафедрой уголовно-процессуального права совместно с Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы, а также Волгоградским государственным университетом проведена международная научная онлайн-конференция на тему: «Стратегии борьбы с преступностью в условиях глобализации информационного общества».
В ней также приняли участие студенты ТГЮУ, они получили возможность обменяться мнениями и опытом со своими сверстниками.
По инициативе и.о.доцента кафедры узбекского языка и литературы ТГЮУ Насибы Ниязовой организован мастер-класс для студентов магистратуры по предмету «Преподавание правовых дисциплин. Педагогическая практика» на тему «Роль профессионального мастерства современного педагога в юридическом вузе».
Мастер-класс провел кандидат юридических наук, доцент кафедры судебного права и прокурорского надзора Таджикского государственного университета права, бизнеса и политики Алишер Мухитдинов.
В ходе занятия обсуждены современные тенденции в праве, роль мастерства современного педагога в подготовке высококвалифицированных юридических кадров и психологические особенности педагогического процесса.
Кафедрой иностранных языков ТГЮУ проведен онлайн-круглый стол на тему «Методика преподавания иностранных языков и теория переводоведения».
На круглом столе с докладами выступили профессора Ташкентского государственного юридического университета и Узбекского государственного университета мировых языков, ведущие деятельность в области методики и переводоведения.
Преподаватели кафедры иностранных языков ТГЮУ подарили книги по английскому языку Информационно-ресурсному центру университета.
Кафедрой гражданского процессуального и экономического процессуального права ТГЮУ организован международный научно-теоретический круглый стол «Совершенствование экономического процессуального законодательства (анализ законодательства Узбекистана и Казахстана)».
В мероприятии, организованном в рамках исследовательского плана на 2021 год для улучшения международных рейтингов и индексов, приняли участие преподаватели ТГЮУ, Южно-Казахстанского государственного университета имени М.Ауэзова, представители Ташкентской городской прокуратуры, Академии Генеральной прокуратуры, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Центр повышения квалификации юристов, а также слушатели Центра профессиональной подготовки юридических кадров по международным стандартам ТГЮУ.
Преподаватели кафедры уголовно-процессуального права ТГЮУ и HI-TECH BANK организовали круглый стол на тему «Вопросы предупреждения коррупции в банковской системе и совершенствование системы внутреннего контроля против легализации доходов, полученных преступным путем».
С участием преподавателей кафедры уголовно-процессуального права ТГЮУ и академического лицея при университете организован круглый стол на тему «Совершенствование уголовно-процессуального законодательства».
В ходе мероприятия достигнута договоренность о разработке учебников и пособий по уголовно-процессуальному праву.
Для выпускников школы №5 Юнусабадского района преподаватели кафедры уголовно-процессуального права ТГЮУ организовали мастер-класс.
В ходе занятия на тему «Правовые знания» участники получили в подарок монографии, брошюры, учебники и учебные пособия, изданные преподавателями кафедры.
В академическом лицее при ТГЮУ организован мастер-класс на тему «Уголовно-процессуальное право и его значение для учащихся академических лицеев».
В ходе занятия, которое провели преподаватели кафедры уголовно-процессуального права, участники получили ответы на интересующие их вопросы.