“Zamonaviy Oʻzbekiston va Qozogʻiston huquqi: holati, xususiyatlari va rivojlanish istiqbollari” mavzusidagi oʻzbek-qozoq xalqaro forumi o‘tkazildi
Toshkent davlat yuridik universitetida tashkil etilgan forumda TDYU, Al-Farobiy nomidagi Qozoq milliy universiteti, Abay nomidagi Qozogʻiston milliy pedagogika universiteti, Akademik E.A.Buketov nomidagi Karaganda universiteti, M.Auezov nomidagi Janubiy Qozogʻiston davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalar ishtirok etdi.
Xalqaro anjumanda yurisprudensiyaga oid keng qamrovli masalalar muhokama qilinib, soʻnggi yillarda har ikki davlat tomonidan amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar doirasida Qozogʻiston va Oʻzbekiston Respublikalari qonunchiligining holati va rivojlanish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Muhokamalarda ikki davlatning konstitutsiyaviy rivojlanish jarayoni va mavjud muammolar tahlil qilinib, ularga har tomonlama ilmiy baho berildi hamda milliy qonunchilikni takomillashtirish boʻyicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Forum doirasida “Xalqaro indekslangan jurnallarda maqolalar tayyorlash va chop etish vositalari” mavzusida vebinar va TDYUda tahsil olayotgan qozog‘stonlik talabalar bilan uchrashuvlar tashkil etildi.

Проведен Международный узбекско-казахский научно-практический форум «Право современного Узбекистана и Казахстана: состояние, особенности и перспективы развития»
В работе форума, который проведен в Ташкентском государственном юридическом университете, приняли участие представители Казахского Национального университета имени аль-Фараби, Казахского Национального педагогического университета имени Абая, Карагандинского университета имени академика Е.А. Букетова, Южно-Казахстанского государственного университета им. М. Ауэзова.
На международном мероприятии проведено обсуждение всесторонних вопросов правоведения и обмен мнениями относительно состояния и перспектив развития права Казахстана и Узбекистана в рамках конституционных реформ, активно осуществляемых в последние годы обеими странами.
В ходе обсуждения проанализированы состояния и проблемы, имеющихся в конституционном развитии двух стран, дана комплексная научная оценка, а также выработаны обоснованные предложения и рекомендации по совершенствованию национального законодательства.
В рамках данного мероприятия прошли вебинар на тему «Инструменты подготовки и публикации статьи в международных индексируемых журналах», а также встреча со студентами из Казахстана, обучающимися в ТГЮУ.