Davlat ekologiya qo‘mitasida “O‘zbekiston Respublikasida Konstitusiyaviy islohotlar” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasiga kiritilayotgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan anjuman gibrid shaklda o‘tkazilib, unda Toshkent davlat yuridik universiteti “Ekologiya huquqi” kafedrasi professori, yuridik fanlari doktori Shuhrat Fayziyev asosiy ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Davra suhbatida Konstitusiyaga kiritilayotgan o‘zgartirishlar “inson-jamiyat-davlat” prinsipiga asoslangani, loyihada konstitusiyaviy islohotlarning asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida ekologik masalalarga alohida urg‘u berilayotgani qayd etilib, qator ekologik huquqlarga oid belgilanishi ko‘zda tutilayotgan normalar haqida ishtirokchilarga ma’lumot berildi.

Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды организовал круглый стол на тему «Конституционные реформы в Республике Узбекистан»
Конференция, посвященная содержанию изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан прошла в гибридной форме, в ней приняли участие профессор кафедры экологического права Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук Шухрат Файзиев.
На круглом столе было отмечено, что в основе поправок в Конституцию лежит принцип «человек-общество-государство», в проекте особое внимание уделено одному из основных направлений Конституционных реформ – экологическим вопросам, участникам предоставлена информация о нормах по экологическому праву, которые предусмотрено внести в Основной закон.