Buyuk Britaniyaning eng nufuzli xalqaro reyting tashkiloti “Times Higher Education World Impact Ranking — 2024” natijalari e’lon qilindi. Bu yil ushbu xalqaro reytingda dunyoning 125 ta davlatidan 2152 ga yaqin universitet ishtirok etdi. Shular orasidan Toshkent davlat yuridik universiteti jahon miqyosida 401-o‘rinni egallab, TOP-500 ro‘yxatiga kiritildi. Bu ko‘rsatkich bilan TDYU o‘tgan yilga nisbatan 400 pog‘ona ko‘tarildi.
Xalqaro reyting natijalariga ko‘ra, TDYU xalqaro miqyosda quyidagi yo‘nalishlarda yuqori ko‘rsatkichlarni egalladi:

TSUL entered the top 500 of the international rating Times Higher Education World Impact Ranking-2024
The results of the rating “Times Higher Education World Impact Ranking-2024” organized by the most prestigious international rating organization in Great Britain have been announced. This year, about 2152 higher educational institutions from 125 countries took part in the ranking. Among them, Tashkent State University of Law took 401th place, thus taking a place in the top 500. With this indicator, TSUL has grown by 400 positions compared to last year.
According to the results of the international rating, TSUL took high positions at the international level in the following areas: