Xorijda o‘qishni davom ettiruvchi TDYU bitiruvchilari uchun yozgi maktab tashkil etildi
Toshkent davlat yuridik universiteti va “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida TDYUning AQSH va boshqa rivojlangan davlatlarda o‘qishni davom ettiruvchi bitiruvchilari va yuqori bosqich talabalari uchun birinchi yozgi maktab tashkil etildi.
Yozgi maktabning ochilish marosimida “Mintaqaviy muloqot” xalqaro nodavlat tashkilotining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Petra Gorjup so‘z olib, hozirgi kunda O‘zbekistonda kadrlar malakasini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotgani va ushbu tadbir birinchi marta o‘tkazilayotganini ta’kidlab, barcha talabalarni unda faol ishtirok etishga chorladi.
To‘rt kunlik mashg‘ulotlar davomida yozgi maktab ishtirokchilari AQSH huquqiy tizimi va huquqshunoslik fanlari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi. Yozgi maktab mashg‘ulotlarini Boston kolleji yuridik maktabining (AQSH) amaliyot bo‘yicha professori E.Joan Blum, Illinoys Texnologiya Instituti, Chikago-Kent yuridik kolleji professori Lourene Kontento va huquqshunos-professor Daniel Xassenfeld kabi tajribali ekspertlar olib bordi.
Shuningdek, yozgi maktab ishtirokchilari huquqiy muammolarni hal qilish, jumladan, keyslarning huquqiy tahlilini tayyorlash va taqdim etishning CREAC usuli, delikt huquqi, shartnomalar tushunchalari va oqlov kelishuv muammolari bo‘yicha davlat siyosatini muhokama qildi.

Для выпускников ТГЮУ, продолжающих обучение за рубежом, организована летняя школа
В сотрудничестве с Ташкентским государственным юридическим университетом и представительством международной неправительственной организации «Региональный диалог» в Узбекистане организована первая летняя школа для выпускников ТГЮУ, продолжающих обучение в США и других развитых странах, а также студентов выпускных курсов.
На церемонии открытия летней школы выступила глава представительства международной неправительственной организации «Региональный диалог» в Узбекистане Петра Горжуп. Она отметила, что повышению квалификации кадров в Узбекистане уделяется особое внимание и данное мероприятие проводится впервые, а также призвала всех студентов принять в нем активное участие.
В ходе четырехдневного обучения участники летней школы получили возможность познакомиться с правовой системой США и правовыми дисциплинами. Занятия летней школы проводили опытные эксперты, среди которых профессор практики юридического факультета Бостонского колледжа (США) Э. Джоан Блум, профессор Иллинойского технологического института, юридического колледжа Чикаго-Кент Лорен Контенто, профессор-юрист Даниэль Хассенфельд.
Также участники летней школы обсудили решение правовых проблем, в том числе методику CREAC по подготовке и представлению правового анализа дел, деликтное право, концепции договоров.