TDYUga xorijiy fuqarolarni qabul qilish shartlari
O‘zbekiston Respublikasida yashash guvohnomasiga yoki investitsiya vizasiga ega bo‘lgan xorijiy investorlar hamda ularning oila a’zolari O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun nazarda tutilgan shartlarda o‘qishga kirishga va ta’lim olishga haqlidir.
Talabalar o‘qishi qonun hujjatlarida xorijiy fuqarolar uchun nazarda tutilgan to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi.
Xorijiy fuqarolar uchun o‘qishga kirish imtihoni
Xorijiy fuqarolar uchun arizalarni qabul qilish muddati
Xorijiy fuqarolarning qabul qilish to‘g‘risidagi arizalari qabul komissiyasi tomonidan 15-martdan 15-iyulgacha qabul qilinadi.
Xorijiy fuqarolardan hujjatlarni qabul qilish tartibi
TDYU bakalavriatiga qabul qilish uchun hujjatlar Internet jahon axborot tarmog‘i orqali topshiriladi.
Xorijiy fuqarolar aniq vaqt rejimida elektron shakldagi qabul qilish to‘g‘risidagi arizani to‘ldirib, unda:
ta’lim yo‘nalishi, ta’lim tili va shakli;
xorijiy fuqaro tomonidan oliy ta’lim muassasasini tugatganligi yoki unda oliy ma’lumoti mavjud emasligi;
xorijiy fuqaro suhbat o‘tkazish qoidalari bilan tanishganligi xususida belgi ko‘rsatiladi.
Elektron arizaga qanday hujjatlar ilova qilinadi?
Qabul qilish to‘g‘risidagi elektron arizaga quyidagilar elektron shaklda ilova qilinadi:
xorijiy fuqaroning pasporti yoki uning o‘rnini bosuvchi hujjat;
belgilangan tartibda legalizatsiya qilingan yoki apostil qo‘yilgan xorijiy davlatning vakolatli organlari tomonidan berilgan, o‘rganilgan fanlar va ular bo‘yicha imtihonlarda olingan baholar (ballar) ko‘rsatilgan ta’lim haqidagi hujjat;
3,5 x 4,5 sm o‘lchamdagi rangli fotosurat.
Arizaga ilova qilinayotgan har bir hujjat haqiqiyligi saqlanishini ta’minlovchi (har bir dyuymga 200 nuqtadan kam bo‘lmagan) alohida fayl ko‘rinishida bo‘lishi kerak. Har bir fayl o‘lchami 10 Mbdan oshmasligi lozim.
Arizani hujjatlar «PDF» (portable document format) formatida skaner qilingan nusxalari ko‘rinishida ilova qilingan holda jo‘natishga yo‘l qo‘yiladi.
Hujjatlarda kamchiliklar bo‘lsa nima qilish kerak?
Taqdim qilingan hujjatlar belgilangan talablarga muvofiq bo‘lmagan taqdirda, 72 soat ichida arizada ko‘rsatilgan elektron pochta manzil bo‘yicha xorijiy fuqaroga tegishli xabarnoma yuboriladi. Bunda xorijiy fuqaroga ko‘rsatib o‘tilgan kamchiliklarni tuzatish va hujjatlarni qabul qilishning belgilangan muddati tugagunga qadar ularni takroran taqdim etish imkoni beriladi.
Hujjatlarni qabul qilishning belgilangan muddati tugagandan so‘ng ularga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish qat’iyan man qilinadi.
Xorijiy fuqarolar uchun o‘qishga kirish suhbati qachon o‘tkaziladi?
Suhbat 2–10-avgust kunlari o‘tkaziladi.
Xorijiy fuqarolar uchun o‘qishga kirish suhbati natijasini baholash
Suhbat natijalari xorijiy fuqaroga ballarni qo‘yishni (0 dan 100 gacha) nazarda tutadigan reyting tizimi bo‘yicha aniqlanadi.
Qaysi hollarda xorijiy fuqarolar o‘qishga qabul qilinmaydi?
Xorijiy fuqaro o‘qishga qabul qilingach kontrakt summasini qachon o‘tkazish kerak?
Xorijiy fuqarolarni qabul qilish jismoniy yoki yuridik shaxslar tomonidan o‘qish uchun kontraktda belgilangan mablag‘ miqdori 15 sentabrdan kechiktirilmay o‘tkazilgandan so‘ng TDYU rektori buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi. Xorijiy fuqarolarga 2 sentabrdan boshlab darslarga qatnashishga ruxsat etish to‘g‘risida buyruq rasmiylashtiriladi.

Условия приема иностранных граждан в ТГЮУ
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 июня 2017 года № 347 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров в Ташкентском государственном юридическом университете»
Условия приема на обучение иностранных граждан в ТГЮУ
Иностранные инвесторы, имеющие вид на жительство в Республике Узбекистан либо инвестиционную визу, а также члены их семей вправе поступать и обучаться на условиях, предусмотренных для граждан Республики Узбекистан.
Обучение студентов осуществляется на платно-контрактной основе, предусмотренной законодательством для иностранных граждан.
Вступительный экзамен для иностранных граждан
Срок приема заявлений для иностранных граждан
Заявления иностранных граждан о приеме принимаются приемной комиссией с 15 марта по 15 июля.
Порядок приема документов от иностранных граждан
Документы для приема в бакалавриат ТГЮУ подаются посредством всемирной информационной сети Интернет.
Иностранные граждане в режиме реального времени заполняют в электронной форме заявление о приеме с указанием:
направления образования, языка и формы обучения;
окончания иностранным гражданином высшего образовательного учреждения либо отсутствия у него высшего образования;
отметки об ознакомлении иностранного гражданина с правилами проведения собеседования.
Какие документы прилагаются к электронному заявлению?
К электронному заявлению о приеме прилагаются в электронной форме:
паспорт иностранного гражданина или заменяющий его документ;
документ об образовании, выданный компетентными органами иностранных государств, легализованный либо с проставлением апостиля в установленном порядке, с указанием изученных предметов и полученных по ним на экзаменах оценок (баллов);
цветная фотография размером 3,5 x 4,5 см.
Каждый прилагаемый к заявлению документ должен быть в виде отдельного файла, обеспечивающего сохранение всех аутентичных признаков подлинности (не менее 200 точек на дюйм). Размер одного файла не должен превышать 10 Мб.
Допускается подача заявления с приложением отсканированных документов в виде копий в формате «PDF» (portable document format).
Что следует делать при наличии недостатков в документах?
В случае несоответствия представленных документов установленным требованиям в течение 72 часов по указанному в заявлении адресу электронной почты иностранному гражданину направляется соответствующее оповещение. При этом иностранному гражданину предоставляется возможность для исправления указанных недостатков и повторной подачи документов до окончания установленного срока их приема.
После окончания установленного срока приема документов внесение в них изменений и дополнений категорически запрещается.
Когда будет проходить собеседование для иностранных граждан?
Собеседование проводится в период со 2 по 10 августа.
Оценка результатов собеседования для иностранных граждан
Результаты собеседования определяются согласно рейтинговой системе, предусматривающей выставление иностранному гражданину баллов (в пределах от 0 до 100).
В каких случаях иностранные граждане не принимаются на обучение?
Прием иностранных граждан на обучение не осуществляется в случаях:
Когда иностранный гражданин должен оплатить сумму контракта после приема на обучение?
Прием иностранных граждан оформляется приказом ректора ТГЮУ после оплаты физическими или юридическими лицами установленной в контракте суммы денежных средств не позднее 15 сентября. В отношении иностранных граждан со 2 сентября оформляется приказ об их допуске к посещению учебных занятий.