Toshkent davlat yuridik universitetida mediatsiya bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazildi
TDYU Fuqarolik protsessual va iqtisodiy protsessual huquqi kafedrasi tashabbusi bilan Gruziyaning Grigol Robakidze universiteti professori, Tbilisi Davlat universiteti huquq doktori, xalqaro mediator va 22 yillik tajribaga ega huquqshunos Irakli Kandashvili ishtirokida o‘tkazilgan anjumanda Yuristlar malakasini oshirish markazi kafedra mudiri, dotsent, professional mediator Sevarxon Maripova, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Anjumanda Yevropa mamlakatlari, xususan, Gruziyada mediatsiya institutining rivojlanishi, ushbu sohadagi ilg‘or tajribalar hamda O‘zbekistonda mediatsiyaning joriy etilishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Shuningdek, huquqshunoslar, mediatorlar va mutaxassislar mediatsiyaning sud tizimiga ta’siri, nizolarni muqobil hal etishning samaradorligi va kelajakdagi istiqbollari, mediatsiya bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganish hamda ushbu institutni O‘zbekistonda yanada rivojlantirish haqida fikr almashildi.

International conference on mediation has been conducted at Tashkent State University of Law
The conference, organized by the Department of Civil Procedural and Economic Procedural Law of Tashkent State University of Law with the participation of Professor of the University of Georgia Grigol Robakidze, Doctor of Law of Tbilisi State University, international mediator and lawyer with 22 years of experience Irakli Kandashvili, was attended by the head of the department of the Center for Advanced Training of Lawyers, associate professor, professional mediator Sevarkhon Maripova, professors, teachers and students.
The conference discussed the development of the mediation institute in European countries, in particular in Georgia, best practices in this area, and the work being carried out to introduce mediation in Uzbekistan.
Lawyers, mediators and experts also exchanged views on the impact of mediation on the judicial system, the effectiveness and future prospects of alternative dispute resolution, the study of international experience in mediation, and the further development of this institute in Uzbekistan.