Toshkent davlat yuridik universitetida mediatsiya bo‘yicha xalqaro konferensiya o‘tkazildi
TDYU Fuqarolik protsessual va iqtisodiy protsessual huquqi kafedrasi tashabbusi bilan Gruziyaning Grigol Robakidze universiteti professori, Tbilisi Davlat universiteti huquq doktori, xalqaro mediator va 22 yillik tajribaga ega huquqshunos Irakli Kandashvili ishtirokida o‘tkazilgan anjumanda Yuristlar malakasini oshirish markazi kafedra mudiri, dotsent, professional mediator Sevarxon Maripova, professor-o‘qituvchilar va talabalar ishtirok etdi.
Anjumanda Yevropa mamlakatlari, xususan, Gruziyada mediatsiya institutining rivojlanishi, ushbu sohadagi ilg‘or tajribalar hamda O‘zbekistonda mediatsiyaning joriy etilishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Shuningdek, huquqshunoslar, mediatorlar va mutaxassislar mediatsiyaning sud tizimiga ta’siri, nizolarni muqobil hal etishning samaradorligi va kelajakdagi istiqbollari, mediatsiya bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganish hamda ushbu institutni O‘zbekistonda yanada rivojlantirish haqida fikr almashildi.

В Ташкентском государственном юридическом университете прошла международная конференция по медиации
В конференции, организованной по инициативе кафедры гражданского процессуального и экономического процессуального права Ташкентского государственного юридического университета с участием профессора Университета Григола Робакидзе (Грузия), доктора юридических наук Тбилисского государственного университета, международного медиатора и юриста с 22-летним стажем Ираклия Кандашвили, также приняли участие заведующий кафедрой Центра повышения квалификации юристов, доцент, профессиональный медиатор Севархон Марипова, преподаватели и студенты.
На форуме обсуждены вопросы развития института медиации в европейских странах, в частности в Грузии, передовой опыт в этой области, а также проводимые работы по внедрению медиации в Узбекистане.
Кроме того, юристы, медиаторы и специалисты обменялись мнениями о влиянии медиации на судебную систему, эффективности альтернативных способов разрешения споров, перспективах на будущее, изучении международного опыта в области медиации и дальнейшего развития этого института в Узбекистане.