Toshkent davlat yuridik universiteti “О‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi va G‘afur G‘ulom uy-muzeyi hamkorligida gibrid (onlayn va oflayn) formatda tashkil etilayotgan anjuman 8-may 10:00 da boshlanadi.
Xalqaro anjumanda adabiyotshunos olimlar, xorijiy va milliy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, talabalar va yosh tadqiqotchilar ishtirok etadi.
Oliy ta’lim tizimida akademik G‘afur G‘ulom asarlarini о‘rganish asosida adib ijodini respublika va xalqaro miqyosda keng yoyish va ommalashtirish, uning she’riyatidagi sharqona falsafa, yuksak tuyg‘ularning badiiy talqini xususida fikr almashish va bu fikrlarni о‘quv jarayoniga tatbiq etish, adib ijodining chet elda о‘rganish, asarlarini boshqa tillarga tarjima qilish borasida amalga oshirish lozim bо‘lgan vazifalarni belgilash, akademik G‘afur G‘ulomning yaqinlari bilan shoirning hayoti, amalga oshirgan ishlari, hayot tarzi va insoniy qiyofasi haqidagi suhbatlar о‘tkazish orqali shoir shaxsiyatini yoshlarga namuna sifatida kо‘rsatish maqsadida tashkil etilayotgan anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilinadi:
— G‘afur G‘ulom ijodida milliy va umuminsoniy g‘oyalar talqini;
— G‘afur G‘ulom nasrida huquqiy masalalarning ifodalanishi;
— G‘afur G‘ulom she’riyatida Sharq falsafasi;
— Til — madaniyatlararo muloqot vositasi sifatida, G‘afur G‘ulom asarlarini boshqa tillarga tarjima qilish muammolari.
Ilmiy-amaliy anjuman natijalari asosida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari tо‘plami nashr etiladi va unga adib merosini о‘rganishga oid maqolalar kiritiladi. Mazkur to‘plamda maqolalari chop etilganlarga sertifikat beriladi.
To‘plam uchun maqolalar о‘zbek, rus, ingliz va Markaziy Osiyo xalqlari tillarida qabul qilinadi.
To‘plamda maqola chop etishni istaganlar ilmiy va ijodiy materiallarini 10-iyunga qadar n.ramazanov@tsul.uz elektron pochta manziliga yuborish kerak.

The conference, organized in online and offline format by the Department of Uzbek Language and Literature of Tashkent State University of Law together with the House-Museum of Gafur Gulyam, will start on May 8 at 10:00.
Literary scholars, lecturers from foreign and republican higher educational institutions, students, and young researchers will take part in the conference.
At the conference organized with the aim of studying and also widely propagandizing the creativity of Gafur Gulyam in the system of higher education on the republican and international scale, exchange of opinions on Eastern philosophy and artistic comprehension of high feelings in the poetry of Gafur Gulyam, introduction of these ideas in the educational process, studying the activity of Gafur Gulyam as a public figure, translation of his works and determination of the tasks to solve them, conversation with relatives of Gafur Gulyam about his life, creativity, treatment and - Interpretation of national and universal ideas in the works of Gafur Gulyam;
- The expression of legal issues in the prose of Gafur Gulyam;
- Oriental philosophy in the poetry of Gafur Gulyam;
- Language as a means of intercultural communication and problems of translation of Gafur Gulam's works into other languages.
Based on the results of the event, the materials of the international scientific-practical conference are expected to be published. Authors whose articles will be published in the collection will be awarded certificates.
The language of the conference is Uzbek, Russian, English, and the national languages of the peoples of Central Asia.