Toshkent davlat yuridik universiteti “О‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi va G‘afur G‘ulom uy-muzeyi hamkorligida gibrid (onlayn va oflayn) formatda tashkil etilayotgan anjuman 8-may 10:00 da boshlanadi.
Xalqaro anjumanda adabiyotshunos olimlar, xorijiy va milliy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, talabalar va yosh tadqiqotchilar ishtirok etadi.
Oliy ta’lim tizimida akademik G‘afur G‘ulom asarlarini о‘rganish asosida adib ijodini respublika va xalqaro miqyosda keng yoyish va ommalashtirish, uning she’riyatidagi sharqona falsafa, yuksak tuyg‘ularning badiiy talqini xususida fikr almashish va bu fikrlarni о‘quv jarayoniga tatbiq etish, adib ijodining chet elda о‘rganish, asarlarini boshqa tillarga tarjima qilish borasida amalga oshirish lozim bо‘lgan vazifalarni belgilash, akademik G‘afur G‘ulomning yaqinlari bilan shoirning hayoti, amalga oshirgan ishlari, hayot tarzi va insoniy qiyofasi haqidagi suhbatlar о‘tkazish orqali shoir shaxsiyatini yoshlarga namuna sifatida kо‘rsatish maqsadida tashkil etilayotgan anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilinadi:
— G‘afur G‘ulom ijodida milliy va umuminsoniy g‘oyalar talqini;
— G‘afur G‘ulom nasrida huquqiy masalalarning ifodalanishi;
— G‘afur G‘ulom she’riyatida Sharq falsafasi;
— Til — madaniyatlararo muloqot vositasi sifatida, G‘afur G‘ulom asarlarini boshqa tillarga tarjima qilish muammolari.
Ilmiy-amaliy anjuman natijalari asosida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari tо‘plami nashr etiladi va unga adib merosini о‘rganishga oid maqolalar kiritiladi. Mazkur to‘plamda maqolalari chop etilganlarga sertifikat beriladi.
To‘plam uchun maqolalar о‘zbek, rus, ingliz va Markaziy Osiyo xalqlari tillarida qabul qilinadi.
To‘plamda maqola chop etishni istaganlar ilmiy va ijodiy materiallarini 10-iyunga qadar n.ramazanov@tsul.uz elektron pochta manziliga yuborish kerak.

В ТГЮУ будет проведена международная научно-практическая конференция «Гармония национальных и общечеловеческих идей в творчестве Гафура Гуляма»
Конференция, организованная в гибридном (онлайн и офлайн) формате кафедрой узбекского языка и литературы Ташкентского государственного юридического университета совместно с Домом-музеем Гафура Гуляма, начнется 8 мая в 10:00.
В работе конференции примут участие ученые-литературоведы, преподаватели зарубежных и республиканских вузов, студенты и молодые исследователи.
На конференции, организованной в целях изучения, а также широкой пропаганды творчества Гафура Гуляма в системе высшего образования в республиканском и международном масштабе, обмена мнениями о восточной философии и художественного осмысления высоких чувств в поэзии Гафура Гуляма, внедрения этих идей в образовательный процесс, изучения деятельности Гафура Гуляма как государственного деятеля, вопросов перевода его произведений и определения задач по их решению, беседы с близкими и родственниками академика Гафура Гуляма о его жизни, творчестве, образе жизни, а также воздвижения человеческого образа поэта в пример молодежи, будут обсуждены следующие вопросы:
– интерпретация национальных и общечеловеческих идей в творчестве Гафура Гуляма;
– выражение правовых вопросов в прозе Гафура Гуляма;
– восточная философия в поэзии Гафура Гуляма;
– язык как средство межкультурного общения, проблемы перевода произведений Гафура Гуляма на другие языки.
По результатам мероприятия планируется издание сборника материалов международной научно-практической конференции. Авторам, статьи которых будут опубликованы в сборнике, будут вручены сертификаты.
Язык конференции – узбекский, русский, английский, а также национальные языки народов Центральной Азии.