Mazkur bahorgi maktabda ishtirokchilar Jahon savdo tashkiloti huquqi bo‘yicha bilimlarga ega bo‘lish bilan birga nizolarni hal qilish tizimining tuzilishi va funksiyasi bilan tanishadi.
Mashg‘ulotlar tajribali professor-o‘qituvchilar va xodimlar, musobaqaning avvalgi yillardagi ishtirokchilari va mehmon professor-o‘qituvchilar tomonidan olib boriladi.
Bahorgi maktab yakunida yozma va og‘zaki topshiriqlarda eng yuqori ball to‘plagan 4 nafar ishtirokchi “TSUL John H. Jackson Team — 2024” a’zosiga aylanadi.
“TSUL John H.Jackson” bahorgi maktabida ishtirok etish uchun quyidagi link orqali ro‘yxatdan o‘tishingiz mumkin: https://docs.google.com/forms/d/1GYr6QurpnIS0d1NbY40oWKQgeclOb_qdhFjRyFW13AI/edit?pli=1⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

The opening ceremony of the school, which is organized in order to select students for the team of Tashkent State University of Law participating in the international competition "John H. Jackson Moot Court Competition", will be held on May 4 at 12:30 (room 221, building 3, TSUL).
In this school, participants will learn about the law of the World Trade Organization, as well as learn about the structure and function of the dispute resolution system.
Classes are conducted by experienced professors and staff, participants of the competition from previous years, and visiting professors.
At the end of the spring school, 4 participants who scored the highest points in written and oral assignments will become members of "TSUL John H. Jackson Team - 2024".
You can register to participate in the "TSUL John H. Jackson" spring school through the following link: https://docs.google.com/forms/d/1GYr6QurpnIS0d1NbY40oWKQgeclOb_qdhFjRyFW13AI/edit?pli=1⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠